Kalkulator kredytu... Jakie kredyty możemy wstępnie obliczyć dzięki kalkulatorom finansowym?

Kalkulator kredytu... Jakie kredyty możemy wstępnie obliczyć dzięki kalkulatorom finansowym?Kalkulatory kredytowe to przydatne narzędzia, z których chętnie korzystają osoby zastanawiające się nad zaciągnięciem pożyczki. Pozwalają one na wstępne wyliczenie wysokości konkretnego rodzaju kredytu oraz prognozowanej raty. Jakie więc są kalkulatory kredytowe, w czym pomagają i jak z nich korzystać?

Kalkulatory kredytowe ? jakie rodzaje?

Dostępnych jest wiele różnych kalkulatorów kredytowych, co można sprawdzić na direct.money.pl/kalkulatory/. Wśród nich wyróżnia się kalkulator kosztu kredytu i wysokości raty, kalkulator porównujący raty równe i malejące, a także narzędzie pozwalające odpowiedzieć sobie na pytanie czy opłaca się refinansować kredyt oraz jak długo będę spłacać kredyt. Oprócz nich można skorzystać jeszcze z kalkulatora zdolności kredytowej i kalkulatora RRSO.

 

Jak działają kalkulatory kredytowe?

Wyniki analiz kalkulatorów kredytowych oparte są na podstawie własnoręcznie wpisanych danych. Korzystając np. z kalkulatora kredytu gotówkowego należy wpisać kwotę kredytu, okres kredytowania i oprocentowanie nominalne, by po chwili dowiedzieć się, jakiej wysokości raty trzeba będzie spłacać. Bywa, że są one podzielone na odsetki i kapitał, dzięki czemu wiadomo, jaka będzie ostateczna kwota kredytu gotówkowego. Na tej samej zasadzie działają kalkulatory kredytów hipotecznych i samochodowych.

czytaj dalej

reklama

 

Wśród osób chcących wziąć pożyczkę popularne są także narzędzia wyliczające jak długo będzie spłacany kredyt. W takim kalkulatorze należy podać ile miesięcznie można przeznaczyć na spłatę raty, jaka będzie kwota kredytu, oprocentowanie nominalne i rodzaj raty. Po chwili ukaże się informacja przez jaki okres trzeba będzie spłacać kredyt przy podanych możliwościach i potrzebach finansowych.

 

Kalkulatory zdolności kredytowej

Banki, podejmując decyzję co do udzielenia kredytu, zawsze wyliczają zdolność kredytową. Jest to parametr, który można wyliczyć samemu, korzystając z kalkulatorów zdolności finansowej. Narzędzie to wymaga podania takich informacji jak: miesięczny dochód gospodarstwa domowego, okres kredytowania, oprocentowanie nominalne, typ rat, liczba osób w gospodarstwie domowym, stałe wydatki ponoszone co miesiąc (limity na kartach kredytowych i w rachunkach, raty bieżących kredytów, inne stałe zobowiązania). Po analizie danych pojawiają się wyniki, z które wskazują jaka jest maksymalna kwota kredytu, którą można w obecnej sytuacji otrzymać w banku.

 

Kalkulatory oszczędzania

Nie tylko kredyty są analizowane przez kalkulatory. Wyliczyć można także ile należy oszczędzać, np. odkładając regularnie określoną kwotę na otwarte konto oszczędnościowe, by uzyskać pożądaną kwotę. W tym przypadku należy skorzystać z kalkulatora regularnego oszczędzania, w którym należy podać wysokość miesięcznej składki, okres oszczędzania i stopę zwrotu w skali roku. Niektóre narzędzia mogą uwzględnić także podatek Belki. Po wnikliwej analizie okaże się, jaka będzie wartość zgromadzonego kapitału po upływie określonego czasu.

Komentarze