Na emeryturze fajnie jest?

Na emeryturze fajnie jest?

Każdy z nas marzy o spokojnej a także dostatniej starości, pozbawionej kłopotów finansowych, wolnej od trosk i chorób jesieni życia. Jedną z propozycji, którą warto rozpatrzeć jest oszczędzanie dodatkowych środków poprzez IKE ? Indywidualne Konto Emerytalne. Co to jest indywidualne konto emerytalne? Jest to tzw. trzeci filar, który oprócz emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (pierwszy filar) oraz oszczędności w otwartym funduszu emerytalnym (OFE), pozwoli nam uzupełnić nasze zasoby finansowe w wieku postprodukcyjnym. Obecne symulacje wysokości emerytur są dość poważnym przyczynkiem do tego, by takie dodatkowe pieniądze zacząć gromadzić. Warto też wziąć pod uwagę, że średnia życia, zarówno kobiet jak i mężczyzn w Polsce wynosi odpowiednio 81 lat dla kobiet i 73 lata dla mężczyzn, a więc pobędziemy na emeryturach dłuższą chwilę (dotyczy to zwłaszcza pań). Co prawda przez ostatnie dwa lata średnia życia w Polsce przestała wzrastać, a wręcz uległa minimalnemu skróceniu o około jeden miesiąc, ale nie zmienia faktu, że dodatkowe pieniądze i tak nam się przydadzą.

 

  1. Oszczędzamy
  2. IKE
  3. Jesień życia

 

Oszczędzamy

 

Jak założyć indywidualne konto emerytalne? Możemy tego dokonać w różnych instytucjach zajmujących się finansami.

czytaj dalej

reklama

Gdzie można założyć indywidualne konto emerytalne? Otóż możliwości jest kilka ? mamy do naszej dyspozycji: biura maklerskie, zakład ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne lub banki. Ofert na rynku IKE jest bardzo dużo i warto rozpatrzyć je pod kątem indywidualnych potrzeb i planów na starość. Na indywidualne konto emerytalne możemy rocznie wpłacić do 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w danym roku. Konto takie można posiadać od szesnastego roku życia, o ile ma się nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie Polski. Pieniądze zbierane na tym koncie są zwolnione z tzw. ?podatku Belki? (19% od dochodów kapitałowych). Nie musimy wpłacać pieniędzy co miesiąc, terminy i wysokość wpłat możemy sobie ustalić z konkretną instytucją, w której postanowiliśmy odkładać pieniądze. Jest to bardzo wygodna opcja. W przypadku jakiejkolwiek nadpłaty zostaniemy o tym poinformowani, co zdecydowanie ułatwi nam proces zarządzania dodatkowymi kwotami.

 

IKE

 

Czy warto? Na pewno ? o ile dysponujemy nadwyżkami finansowymi. Oszczędzając nawet niewielkie sumy, unikamy wspomnianego już podatku Belki. Mamy też pewność, że nasze pieniądze pozostając na kontach renomowanych instytucji finansowych, poprawią w przyszłości nasz status finansowy i pozwolą zrealizować nasze plany. Dodatkowo warto wiedzieć, że środki z IKE mogą być dowolnie przekazywane jako część masy spadkowej, co też nie jest bez znaczenia. Jeśli zaś nie określimy, komu chcemy je przekazać na wypadek naszej śmierci, ich podziału dokona sąd ? wedle obowiązującego prawa.  Środki zgromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym możemy wypłacić po ukończeniu 55-60 roku życia ? szczegółowe wytyczne znajdują się w odpowiedniej ustawie, ale na pewno każdy indywidualny opiekun naszego IKE udzieli nam wyczerpujących informacji na ten temat.

 

Jesień życia

 

Posiadając pieniądze z trzech filarów możemy mieć o wiele stabilniejszy byt na starość. Da to nam więcej spokoju, pewności siebie oraz radości z życia. Oczywiście pieniądze to nie wszystko i nie można na nich li tylko budować poczucia szczęścia i własnej wartości, ale dają one szanse na rozwój zainteresowań i pasji, a ponieważ czasu na emeryturze, którym będziemy mogli swobodnie dysponować, będzie dziennie średnio o osiem godzin więcej, na pewno znajdziemy dla nich logiczne i przyjemne zastosowanie.

Oszczędzajmy, póki  możemy, wydawajmy, kiedy będziemy mieli na to czas.

Komentarze