Krótko, ale treściwie, czyli o lokacie słów kilka

Krótko, ale treściwie, czyli o lokacie słów kilkaJeśli planujemy większą inwestycję, przygotowujemy się do tego z dużym wyprzedzeniem. Wiadomo, że potrzebujemy czasu, aby zdobyć pieniądze na dany cel. Jeśli jednak już je mamy, a obawiamy się, że możemy je roztrwonić na zupełnie inny cel, to warto pomyśleć o tym, by umieścić je na lokacie. Tych akurat na rynku nie brakuje, każdy bank jest w stanie nam zaoferować szeroką gamę tego typu produktów. Lokata kojarzy nam się z długim terminem zadysponowania pieniędzy. Co zatem w sytuacji, kiedy wiemy, że będziemy ich wkrótce potrzebować? Czy lokata ma wtedy sens? Oczywiście! Pod warunkiem, że jest to lokata na 3 miesiące.

Lokata krótkoterminowa ale...

Przeważnie lokaty na krótki okres, taki jak chociażby trzy miesiące, są nisko oprocentowane. Wiadomo też, że w chwili kiedy postanowimy ją zerwać wcześniej, przepadają nam wszelkie odsetki. Ale czy na pewno tak jest? Okazuje się, że nie zawsze. Na rynku bankowym nie brakuje różnych ofert, a wśród także lokat trzymiesięcznych, które wcale nie oznaczają niskich przychodów i utraty odsetek w razie wcześniejszego zerwania umowy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób sięga właśnie po takie rozwiązanie. Warto dowiedzieć się więcej na jej temat. 

Dla kogo lokata na 3 miesiące?

Z pewnością dla tych osób, które obawiają się, że mogą roztrwonić uzbierane pieniądze. Weźmy na przykład taką sytuację – para młoda po weselu uzbierała konkretną kwotę.

czytaj dalej

reklama

Planuje remont, ale ekipa może wejść do mieszkania dopiero za trzy miesiące. Idealnym rozwiązaniem będzie lokata na 3 miesiące – pieniądze zostaną teoretycznie "zamrożone", więc nie ma obaw, że szybko się rozejdą, a na dodatek doliczone do nich zostaną jeszcze korzystne odsetki. Oczywiście w przypadku oprocentowania takiej lokaty pamiętajmy, że podawane wartości są wartościami w skali roku, czyli należy je odpowiednio podzielić, aby dowiedzieć się, jaki procent naszych oszczędności dostaniemy w gratisie. Lokata na 3 miesiące jest idealnym rozwiązaniem dla tych osób, które nie lubią, gdy pieniądze leżą bezczynnie, nawet przez krótki okres. I jest to jak najbardziej słuszne podejście, ponieważ skoro mogą na siebie w tym czasie zarabiać, to dlaczego by z tego nie skorzystać? 

O jakich kwotach mowa?

Od długości lokaty często zależy również to, jaką kwotę można na nią wpłacić. Przeważnie, w przypadku krótkoterminowych lokat, tak jak chociażby lokata na 3 miesiące, określona jest maksymalna kwota, którą można ulokować – na przykład dwadzieścia tysięcy złotych. Natomiast najmniejszą sumą, od której można rozpocząć lokatę, jest zwyczajowo tysiąc złotych. 

Co z odsetkami?

Kiedy przedwcześnie zerwie się lokatę, odsetki bezpowrotnie przepadają – tak było do tej pory, ale okazuje się, że teraz już nie zawsze. Wśród ofert niektórych banków można znaleźć taką propozycję jak lokata na 3 miesiące, którą można zerwać "bezkarnie". Cóż to oznacza? Otóż to, że nawet jeśli dojdzie do wcześniejszego zerwania lokaty, naliczone do tej pory odsetki i tak zostaną wypłacone na konto. Jest to innowacyjne podejście, bardzo korzystne dla klientów, którzy z chęcią korzystają z takiego właśnie rozwiązania. Zachęca ich również fakt, że lokata na 3 miesiące ma stałe i pewne oprocentowanie. Jak widać więc, jest wiele plusów takiego rozwiązania. Jeśli więc potrzebujesz lokaty krótkoterminowej, warto zastanowić się właśnie nad tą propozycją.

Komentarze