Bezpieczeństwo pieniędzy w funduszach inwestycyjnych

Bezpieczeństwo pieniędzy w funduszach inwestycyjnychFundusze inwestycyjne są formą zbiorowego inwestowania. Dzięki temu pomnażanie pieniędzy może być jeszcze bardziej efektywne. Polacy nadal boją się jednak lokować swoje oszczędności w tego typu instrumenty. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Ile trzeba mieć, by inwestować?

To nieprawda, że inwestowanie w fundusze inwestycyjne jest tylko dla bogaczy. Okazuje się, że nie trzeba mieć dużych nadwyżek pieniędzy, by móc pomnażać swój kapitał. Jednostki uczestnictwa to wydatek rzędu nawet 50 złotych. Sami widzicie więc, że nie są to zwrotne kwoty. Oczywiście im więcej zainwestujemy, tym na większy zarobek możemy liczyć.

Eksperci, którzy zarządzają funduszami inwestycyjnymi, potwierdzają, że idealnie jest zakładać cały portfel jednostek uczestnictwa. Im jest większy, tym ryzyko inwestycyjne będzie bardziej ograniczone, a zyski mogą być większe.

Bezpieczeństwo naszych pieniędzy

Polacy nie chcą „zamrażać” swojego kapitału na długi czas. Nie chcą również powierzać dużych kwot oszczędności. Wszystko z obawy przed ich utratą. Okazuje się jednak, że fundusze inwestycyjne są bezpieczną formą inwestowania, jeśli pod uwagę weźmiemy sam nadzór ich kontrolowania.

Nad bezpieczeństwem funkcjonowania tego rodzaju instrumentów inwestycyjnych czuwa Komisja Nadzoru Finansowego.

czytaj dalej

reklama

W jej skład wchodzi Departament Funduszy Inwestycyjnych, który pełni kontrolę nad prawidłowych działaniem towarzystw funduszy inwestycyjnych. Te z kolei mają obowiązek informować inwestorów o aktualnej sytuacji oraz kondycji finansowej. Dzięki temu inwestor jest w stanie w odpowiednim czasie wycofać swoje oszczędności bez strat.

A co z ryzykiem inwestycyjnym?

Rzeczywiście w przypadku funduszy inwestycyjnych istnieje ryzyko inwestycyjne. To agresywne instrumenty i każdy inwestor musi mieć tego świadomość. Oznacza to, że nawet przy sprawnym działaniu funduszu, inwestor może utracić część, a nawet całość wniesionego kapitału.

Podejmując decyzję o nabyciu jednostek uczestnictwa w funduszu, zgadza się na takie ryzyko. Wie też doskonale, że im większe ryzyko podejmie, tym może liczyć na większy zysk. Ryzyko można również ograniczać, na przykład poprzez rozdzielanie środków na cały portfel inwestycyjny. Inwestor nabywa wtedy jednostki uczestnictwa nie w jednym, ale co najmniej kilku różnych funduszach.

Czy takie inwestowanie się opłaca?

Polacy nie lubią podejmować ryzyka i częściej wybierają w pełni bezpieczne instrumenty, takie jak konta oszczędnościowe czy lokaty w banku. Jednocześnie mają świadomość tego, że szybki i większy zysk osiągnąć mogą jedynie wtedy, gdy instrument inwestycyjny będzie ryzykiem obarczony.

Jeśli tylko ktoś zdecyduje się na inwestowanie agresywne i będzie brał pod uwagę możliwość utraty wniesionego kapitału, to oczywiście taka inwestycja będzie dla niego opłacalna. Jest niepewna, ale w przypadku zysków pieniądze są korzystnie pomnażane. Początkujący powinni korzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów, którzy będą zarządzać założonym portfelem jednostek uczestnictwa. W ten sposób ryzyko utraty oszczędności będzie skutecznie minimalizowane.

Komentarze

Najpopularniejsze