Jak zostać programistą?

Jak zostać programistą?Zawód programisty jest jednym z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Nie trzeba jednak kończyć studiów informatycznych, żeby móc rozpocząć pracę na takim stanowisku. Warto poszukać szkoleń i kursów, jak szkolenie SQL, które pomogą nam wkroczyć w świat programowania. Podpowiadamy w jakim kierunku warto pójść, aby rozpocząć pracę w branży IT.

Szkolenia i kursy

Nauka jest podstawą do zdobycia wiedzy i konkretnych umiejętności. Można się uczyć samodzielnie w domu, jednak wato pomyśleć o specjalistycznym kursie. Jednym z nich jest szkolenie SQL. SQL (Structured Query Language) jest to język programowania używany do tworzenia i modyfikowania baz danych, używany przez wiele firm informatycznych. Często już wyłącznie jego znajomość pozawala na znalezienie pracy w zawodzie programisty. Swoich siło można spróbować już z podstawową jego znajomością, bowiem wiele firm jest gotowe na to, żeby dać pracownikom czas na naukę, zarówno w teorii, jak i praktyki.

Książki, magazyny i blogi

Dobrym pomysłem na naukę wybranego języka programowania jest literatura specjalistyczna. Można wybrać się do biblioteki lub kupić własne podręczniki. Warto poszukać wcześniej w internecie informacji na temat tego, które pozycje są najbardziej wartościowe. Tutaj należy pamiętać jednak o tym, że programowanie cały czas się rozwija i ewoluuje, dlatego trzeba być na bieżąco ze wszystkim. Tutaj z pomocą przychodzą blogi tematyczne oraz firmowe, które szybko reagują na wszelkie zmiany i nowości.

czytaj dalej

reklama

Praktyka

Teoria teorią, ale nic nie zastąpi jednak praktyki. Z tego powodu warto popróbować swoich sił w programowaniu. Trzeba mieć do tego jednak odpowiednia narzędzia i programy. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić ich zakup, warto zdecydować się na specjalne szkolenia, jak wspomniane szkolenie SQL, lub poszukać stażu w firmie informatycznej. Niektóre z nich proponują także warsztaty lub zakładają akademie.Można poszukać także zleceń dla programistów, na początku łatwiejszych, z czasem coraz bardziej wymagających, i w ten sposób nie tylko się uczyć, ale także zdobywać doświadczenie w branży IT.

Praca w firmie IT

Z racji tego, że stale rośnie zapotrzebowanie na programistów, wiele firm informatycznych decyduje się zatrudnić osoby, które mają zaledwie podstawy programowania. Zwraca się uwagę na inne umiejętności, jak znajomość języka angielskiego, która jest niezbędna do podjęcia pracy programisty. Programowanie jest bowiem zajęciem, którego można się stosunkowo szybko nauczyć, a najlepsza metoda na to jest po prostu praktyka i praca. Warto więc poszukiwać tego typu ogłoszeń o pracę i nie bać się wysyłać swojego CV.

Kompetencje miękkie

Warto pamiętać o podkreśleniu także swoich innych umiejętności, szczególnie interpersonalnych, które są szczególnie doceniane w branży informatycznej. Dlatego jest to cenny atut podczas ubiegania się o pracę. Podkreśl więc w swojej aplikacji umiejętność pracy w grupie – jeżeli takową posiadasz, samodzielność, komunikatywność, asertywność czy umiejętność planowania swojej pracy i ustalania priorytetów. Są to cechy, które nie tylko usprawnią Twoją pracę, ale także wpłyną pozytywnie na cały zespół.

Zaangażowanie

Kolejną ważną kwestią, która pomoże w organizacji pracy, jest zaangażowanie. Jest ono widoczne już na starcie – pracodawca może łatwo je wychwycić patrząc na Twoje CV lub ukończone kursy i szkolenia. Dlatego jeżeli chcesz się przekwalifikować, wystarczy się odrobinę postarać i wykazać się chęcią do zmian i rozwoju.

Więcej na temat szkoleń z sql znajdziesz na http://itschool.pl/szkolenia/bazy-danych/

Komentarze

Najpopularniejsze