Co zrobić w razie awarii samochodu na autostradzie?

Co zrobić w razie awarii samochodu na autostradzie?Środek nocy, odcinek autostrady między dwoma dużymi miastami. Nagle samochód zatrzymuje się i zwyczajnie przestaje działać. To jeden z najgorszych scenariuszy, jaki może się wydarzyć. I mimo, że nie da się mu zapobiec w żaden możliwy sposób, zawsze należy zachować zimną krew i zachowywać się odpowiednio.

O czym musisz pamiętać, przed podróżą

Powiedzieć, że w trasie może wydarzyć się wszystko, to jak nie powiedzieć nic. Z tego właśnie powodu każda osoba, która szykuje się na dłuższą wycieczkę powinna przedsięwziąć wszystkie możliwe kroki, żeby w razie nieszczęśliwego wypadku jego sprawa była jak najszybciej rozwiązana. Na szczęście na rynku istnieje wiele rozwiązań, które stworzone są właśnie w takim celu.

Usługą, którą powinniśmy mieć wykupioną zawsze, gdy jedziemy samochodem w długą trasę jest car assistance. Działa to w taki sposób, że niezależnie od tego w którym miejscu w kraju czy na kontynencie zepsuje nam się auto, to przedstawiciel naszej firmy ubezpieczeniowej w dowolnym momencie dnia czy nocy będzie w stanie przyjechać do nas z potrzebnymi częściami lub lawetą, aby zabrać pojazd do mechanika. Jest to o tyle wygodne, że mamy świadomość, że niezależnie gdzie nasz samochód stanie i nie będzie chciał się dalej ruszyć, to zawsze jest ktoś, kto przyjedzie nam z pomocą.

Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać przed wybraniem się w podróż samochodem to komplet narzędzi oraz innych akcesoriów, które mogą nam pomóc w razie awarii samochodu na drodze.

czytaj dalej

reklama

Prawo obliguje nas do wożenia w samochodzie lewarka do opon w raz z kołem zapasowym, ale dobrym pomysłem jest rozszerzyć ten zakres o niezbędne narzędzia, płyn silnikowy i inne niezbędne przedmioty.

Jak zachować się w momencie awarii samochodu na autostradzie

Tak jak w wielu innych, podbramkowych, sytuacjach pierwsze co powinniśmy zrobić to zachować zimną krew i nie wpadać w panikę. W momencie, w którym słyszymy niepokojące dźwięki dobiegające z samochodu, albo czujemy że pojazd nie prowadzi się tak, jak powinien powinniśmy zjechać na wydzielone pobocze. To wydzielony pas jezdni po prawej stronie, na którym zaraz po zatrzymaniu się powinniśmy wystawić trójkąt ostrzegawczy oraz zachować szczególną ostrożność przy poruszaniu się po nim.

Gdy już przedsięwzięliśmy wszelkie środki ostrożności, możemy zabrać się za ocenianie skali szkód. Osoby z zacięciem majsterkowicza zapewne pierwsze co zrobią, to zaglądną pod maskę. W momencie, w którym widzimy, że unosi się spod niej dym powinniśmy zachować odpowiednią odległość i pod żadnym pozorem nie próbować gasić ognia wodą. Właśnie od tego jest gaśnica znajdująca się w bagażniku auta. W momencie, w którym nie znamy się do końca na mechanice samochodowej, jedyne co zostaje do zrobienia to zadzwonienie po pomoc do rodziny lub przyjaciół, albo posiłkowanie się wspomnianym wcześniej car assistance.

Komentarze