Zdolność kredytowa ? jak ją zwiększyć?

Zdolność kredytowa ? jak ją zwiększyć?Zdolność kredytowa jest odmieniana przez wszystkie przypadki, gdy staramy się o kredyt w banku. W większości przypadków podajemy jedynie nasze informacje finansowe i oczekujemy na werdykt banku, który wyda decyzję.

Istnieją sposoby na to, aby zmienić i samodzielnie wpływać na swoją zdolność kredytową. Sposobów takich jest kilka i nie są one większości trudne do wykonania. W zamian możemy znacząco zwiększyć swoją zdolność kredytową oraz uzyskać lepszą propozycję od banku. W dalszej części tekstu prezentujemy najpopularniejsze sposoby wpływania na zdolność kredytową oraz podajemy kilka cennych wskazówek, które sprawią, że zwiększymy swoje prawdopodobieństwo na otrzymanie kredytu bankowego. Odpowiadamy również na pytanie ? czym tak naprawdę jest zdolność kredytowa, aby nasze działania były świadome.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to ocena czy damy radę spłacić nowy kredyt gotówkowy. Bank, aby uzyskać taką ocenę, zestawia nasze przychody, sytuację finansową i kilka innych czynników z miesięczną ratą kredytu. Jeśli uzna, że damy radę w naszej sytuacji finansowej spłacać nowy kredyt ? przyzna nam go.

Każdy bank stosuje nieco inną ocenę zdolności kredytowej. Dla jednego banku możemy być wiarygodni finansowo i trzymać nowy kredyt, a dla innego nie. Decyzja taka jest podejmowana indywidualnie przez analityków banku.

czytaj dalej

reklama

Zdolność kredytową możemy również w pewnym zakresie zwiększać i mieć na nią wpływ. Może odbywać się to poprzez wykonywanie pewnych działań czy wybranie pewnych opcji nowego kredytu. Najczęściej zdolność kredytowa wynika z wysokich zarobków, stabilnej sytuacji zawodowej, braku zadłużenia i innych kredytów.

BIK ? Biuro Informacji Kredytowej

Biuro informacji Kredytowej ? BIK to pierwszy sposób i miejsce, gdzie możemy sprawdzić swoją zdolność kredytową. Jest to baza danych, która ujmuje zaciągnięte kredyty danego klienta, opóźnienia, terminowe spłaty i informacje ogólne. BIK wystawia nam jako klientom scoring, czyli ocenę punktową. Im jest ona wyższa, tym lepsza nasza sytuacja w oczach banku.

Banki właśnie na podstawie oceny BIK bardzo często podejmują decyzje o przyznaniu nam nowego kredytu. Aby poprawić swój BIK, a tym samym zdolność kredytową warto uregulować wszystkie zadłużenia. Warto również zaciągnąć mały kredyt i regularnie go spłacić np. tani telefon za kilkaset złotych. Jeśli nigdy nie braliśmy kredytu nie będziemy klasyfikowani. Aby móc pochwalić się jakimkolwiek scoringiem lub go podwyższyć takie działanie będzie bardzo wskazane.

Karty kredytowe i limity w koncie

Kolejnym elementem podwyższenia zdolności kredytowej jest zamknięcie karty kredytowych i limitów w koncie. Przez wiele osób są one brane bardzo chętnie i często. Niewiele osób jednak wie, że takie produkty bankowe są traktowane jako otwarte zobowiązania. Jeśli je mamy nowy bank mniej chętnie przyzna nam nowy kredyt lub przyzna go w mniejszej kwocie. Kartę kredytową możemy zmieniać na tę debetowa, a limit na pożyczkę braną rzeczywiście, wtedy gdy będzie ona nam potrzebna.

Karty kredytowe i limity w koncie są chętnie polecane ?na przyszłość? lub ?na zapas?, ale nie są one pomocne w uzyskaniu nowego kredytu. Karty kredytowe są przydatne tylko w sytuacjach, gdzie zależy nam na elastycznym kredycie oraz szybkim dostępem do środków. ?Kredytówka? jest też przydatna podczas wypożyczania aut czy płaceniu za drogie hotele gdzie wymagana jest rezerwacja zastawu na poczet ew. strat. Jeśli zatem nie jesteśmy w takich sytuacjach, warto zrezygnować z tych produktów bankowych.

Spłacenie zobowiązań

Trzecim sposobem zwiększenia zdolności kredytowej jest spłacanie obecnych zobowiązań. Jeśli posiadamy otwarte kredyty, pożyczki, chwilówki itp. warto spłacić kilka ostatnich rat i zamknąć takie zobowiązanie. W znaczny sposób wpływa to na zmniejszenie się naszych miesięcznych rat i zwiększenie zdolności kredytowej. Warto czasami poczekać do zakończenia danego kredytu lub uruchomić swoje rezerwy, aby zakończyć współpracę z bankami czy prywatnymi pożyczkodawcami. W ten sposób pozbywamy się obecnych zobowiązań i zmniejszamy miesięczną sumę rat. Jest to jeden z najważniejszych czynników podczas starania się o nowy kredyt, dlatego warto rozważyć zainteresowanie się takim działaniem.

Raty stałe zamiast malejących

Jednym z bardziej zaskakujących sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej jest wybór typu rat przy wypełnianiu wniosku o nowy kredyt w banku. W tym miejscu otrzymujemy do wyboru raty stałe lub malejące. Raty stałe to jednakowe raty, które wynoszą taką samą kwotę przez obowiązywanie całego kredytu. Raty malejące mają większe pierwsze raty, które maleją wraz z biegiem kredytu i pod koniec umowy są bardzo niskie. Nowy bank, w którym wnioskujemy o kredyt, oblicza zdolność kredytową na podstawie naszej sytuacji finansowej i właśnie pierwszej raty nowego kredytu. Jeśli zatem zestawimy nasze zarobki itp. z pierwszą dużą ratą w typie malejącym, możemy nie otrzymać nowego kredytu. Gdy wybierzemy raty stałe ? pierwsza rata taka będzie mniejsza, a co za tym znacznie łatwiej otrzymamy kredyt lub wyższą jego kwotę.

Konsolidacja zobowiązań

Ostatnim skutecznym, ale bardzo często pomijanym sposobem na zwiększenie swojej zdolności kredytowej jest konsolidacja innych zobowiązań. Nie jest to pierwsza czynność, jaka przychodzi nam do głowy w obliczu zwiększenia zdolności kredytowej, ale daje bardzo dobre rezultaty. Bank przydzielając nam nowy kredyt, zestawia nasze zarobki ze zobowiązaniami. Jeśli miesięcznie płacimy np. sumę 1000 zł rat kilku zobowiązań, możemy skonsolidować je i płacić miesięcznie 1 ratę na kwotę np. 500 zł. Banki biorą pod uwagę zdecydowanie bardziej wysokość miesięcznych wydatków niż długość kredytów. Jeśli zatem zmniejszymy o kilkadziesiąt procent swoje miesięczne raty, z dużo większym prawdopodobieństwem otrzymamy nowy kredyt. Konsolidacja ma jeden główny minus w postaci dodatkowego oprocentowania. W przypadku gdy zależy nam na uzyskaniu nowego kredytu np. na samochód i jesteśmy w stanie zaakceptować dodatkowy koszt, warto rozważyć takie rozwiązanie.

Komentarze