Dlaczego numizmaty mogą być ciekawą inwestycją

Dlaczego numizmaty mogą być ciekawą inwestycjąSą wykonane ze szlachetnych kruszców, a ich liczba jest ograniczona. To sprawia, że na numizmaty patrzą łakomie także inwestorzy.

Mogą być traktowane jak znaczki czy komiksy. Czyli – jak przedmioty do zbierania. Jeśli jednak zastanowić się nad ich charakterem nieco głębiej, może okazać się, że numizmaty są ciekawą pozycją inwestycyjną. Dlaczego?

Po pierwsze: dostępne są w ograniczonej liczbie sztuk

Przykładowa moneta kolekcjonerska z serii Malarze polscy wybita jest w liczbie kilkuset tysięcy sztuk. Niby dużo, ale też jednak mało. Bo oznacza to, że kiedy cały nakład zostanie wyprzedany, a popyt na tę monetę będzie się utrzymywał, pojawia się okazje do odsprzedania własnych egzemplarzy w lepszej cenie.

Ale uwaga: nie każda moneta pozwoli osiągnąć w dłuższym okresie korzyści. Żeby inwestować w numizmaty trzeba nieco się na nich znać. Wiedzieć, jakie monety są warte zainteresowania, a które sobie odpuścić. W przeciwnym razie można stracić.

Czy można liczyć na pomoc doradców? Być może, jednak trzeba pamiętać o tym, że wielu zajmuje się przede wszystkim sprzedażą tych właśnie monet. A to znaczy, że ich rady niekoniecznie muszą być zgodne z interesem kupującego.

Po drugie: wykonane są z kruszców szlachetnych

Kruszce szlachetne uważane są przez wielu za ostateczną lokatę kapitału. Mają rzekomo zabezpieczać oszczędności przed inflacją.

czytaj dalej

reklama

Wprawdzie taką hipotezę trudno udowodnić w oparciu o rzetelne dane, jednak daje ona pewien obraz tego, w jaki sposób traktowane są metale szlachetne. Złoto, srebro czy platyna mają wymiar nieco symboliczny. I dzięki temu cieszą się dużą popularnóścią.

Chociaż więc dziś ich ceny wyśrubowane są do granic zdrowego rozsądku, można rozważyć kupno monet okolicznościowych czy pamiątkowych. Nawet jeśli cena złota czy srebra spadnie, numizmaty powinny zachować swoją wartość.

Po trzecie: są przedmiotami kolekcjonerskimi

Jednym z powodów, dla których tak właśnie może się stać, jest ich kolekcjonerski charakter. Numizmaty, w przeciwieństwie do udziałów w przedsiębiorstwie nie generują strumienia finansowego. Są traktowane tak, jak traktowane są obrazy czy inne dzieła sztuki. I kiedy jakiś kolekcjoner uzna, że chce kupić konkretną monetę, będzie w stanie wydać na to znacznie więcej pieniędzy niż ktoś inny.

W przypadku przedmiotów kolekcjonerskich popyt często przekracza podaż. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy chodzi o rzadkie i trudno dostępne numizmaty. Kto dobrze wybrał, ten może liczyć na taki emocjonalny wzrost ich wartości.

Trzy powody, dla których numizmaty mogą być atrakcyjne dla inwestorów nie wyczerpują tematu. Rzucają jednak nieco więcej światła na temat, który często jest ukryty w mroku kolekcjonerskich pokoi. Albo po prostu ignorowany przez pędzących za tłumem inwestorów.

Autor artykułu
Artykuł powstał we współpracy z goldon.pl

Komentarze