Ile realnie zarobię na lokacie bankowej?

Ile realnie zarobię na lokacie bankowej?

Zakładając lokatę o oprocentowaniu stałym, wiemy już na początku, ile odsetek otrzymamy po kilku miesiącach jej trwania, oraz jaką łączną sumą (czyli razem z wpłaconym kapitałem) będziemy wówczas dysponować. Jednak oprocentowanie lokaty wskazuje jedynie nominalny zysk z ulokowania środków. Nie bierze pod uwagę natomiast inflacji, czyli utraty wartości zainwestowanych środków w okresie trwania lokaty. Dopiero oprocentowanie realne powie, ile zarobiło się po uwzględnieniu inflacji.

Wyobraźmy sobie roczną lokatę na 4 proc. w skali roku, z kapitalizacją na koniec okresu oszczędzania. Po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych (19 proc.), zysk netto wyniesie 3,24 proc., czyli każdy 1 000 zł da zarobić „na rękę” 32,40 zł odsetek.

Przez ten rok, kiedy środki leżały na lokacie i pączkowały, rosły także ceny towarów i usług. Przyjmijmy, że inflacja roczna wyniosła 1,5 proc., czyli za koszyk dóbr który rok temu kosztował 1 000 zł, dziś trzeba by zapłacić 1 015 zł. Jak widać zatem, realnie deponent zarobi tylko 17,40 zł na każdym ulokowanym tysiącu złotych - pozostałe 15 zł „zje” mu inflacja. Stosując reguły matematyczne, realne oprocentowanie takiej lokaty wyniesie 1,71 proc.

Przy nisko oprocentowanej lokacie może się okazać, że realnie klient wręcz poniesie stratę na zdeponowaniu pieniędzy. Przykładowo, jeśli oprocentowanie lokaty wynosi 1,70 proc.

czytaj dalej

reklama

(netto, czyli uwzględniając podatek od zysków kapitałowych - tylko 1,38 proc.), a inflacja w tym okresie wyniesie 1,50 proc., to deponent realnie straci 0,12 proc.

Inflację i jej wpływ na środki ulokowane na lokacie warto mieć także na względzie m.in. stosując dyskontowanie - czyli wyliczając, ile pieniędzy trzeba „włożyć” na lokatę o danym oprocentowaniu, aby po roku mieć np. 5 tys. zł (dla lokaty rocznej z oprocentowaniem 4 proc. byłoby to ok. 4 843 zł). Może się bowiem okazać, że na skutek inflacji za te 5 tys. zł nie można już kupić tego co rok wcześniej.

Komentarze