Rób to, co lubisz! Czyli jak znaleźć wymarzoną pracę?

Rób to, co lubisz! Czyli jak znaleźć wymarzoną pracę?W dzisiejszych czasach trudno znaleźć pracę swoich marzeń. Co zrobić, by zarówno praca, jak i zarobki przynosiły satysfakcję? Czy wykształcenie to wartość, pozwalająca na osiągnięcie sukcesu w przyszłym życiu zawodowym?

Okazuje się, że dziś – po zmianach ustrojowych i kryzysie gospodarczym – często znalezienie pracy, zgodnej z naszym wykształceniem, umiejętnościami oraz oczekiwanymi warunkami finansowymi, graniczy z niemożliwością. Solidne wykształcenie nie daje nam gwarancji, że najlepsza praca, jaką możemy sobie wymarzyć, będzie dla nas możliwa.

Wykształcenie a przyszła praca

Pod koniec lat 90-tych w mediach zaczęto mówić o przyszłości kierunków ścisłych. Humanistyczne studia miały iść do lamusa. Promocja uczelni technicznych ruszyła z wielkim powodzeniem. Studenci filologii, kulturoznawstwa czy sztuki mieli zostać bez pracy. Czas jednak nieco zweryfikował ówczesne podejście do nauki. Kierunki techniczne mają swoją przyszłość, jednak ilość miejsc pracy zawsze jest ograniczona.

Dziś stawia się już nie na uczelnie wyższe, lecz szkoły zawodowe, które mają za zadanie solidnie przygotować młodych ludzi do zawodu. Osoby o umysłach humanistycznych często odnajdują się w zawodach wolnych, pracując w coraz częściej pojawiających się na rynku agencjach marketingowych, reklamowych czy interaktywnych. Kierunki ścisłe nadal mają powodzenie, jednak nacisk na wykształcenie rozłożył się na kilka płaszczyzn.

czytaj dalej

reklama

Badania wykazują, że w praktyce często zdarza się tak, że firmy nie biorą pod uwagę wykształcenia, kierunku nauki czy dyplomu ukończenia szkoły. Dziś liczy się doświadczenie, cechy charakteru, osobowość oraz nabyte umiejętności. Wykształcenie zaś schodzi na dalszy plan.

Jak zdobyć wymarzoną pracę?

Wiadomo, że najlepsza praca nie znajdzie się sama. Trzeba szukać, czekać, czasem zainwestować w szkolenia i zdobywanie nowych umiejętności. Okazuje się, że samo wybranie odpowiedniego kierunku studiów nie wystarczy. A solidne wykształcenie, jeśli nie jest poparte doświadczeniem zawodowym, może nie pomóc nam w znalezieniu zadowalającego zatrudnienia.

Aby znaleźć dobrą pracę, należy podczas studiów wkładać wiele wysiłku, by zdobywać dodatkowe umiejętności. Wszystkie, nawet darmowe staże, praktyki oraz wolontariaty, można wpisać w CV oraz swój życiorys i chwalić się zaangażowaniem, a także doświadczeniem.

Jeśli już znajdziemy ogłoszenie, które nas zainteresuje, a nasze CV spodoba się przyszłemu pracodawcy, czeka nas spotkanie wstępne. Rozmowa kwalifikacyjna to najważniejszy etap w decyzji o zatrudnieniu. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, czyli tak naprawdę pierwsze kilka sekund.

Na spotkaniu powinniśmy pojawić się punktualnie. Niekiedy nawet małe spóźnienie może być odebrane jako brak szacunku do osoby zainteresowanej naszą kandydaturą. Pamiętajmy, aby być pewnym siebie oraz swoich umiejętności. Osoba, przychodząca na rozmowę kwalifikacyjną, która jest zestresowana, cicha i przestraszona od razu spada na koniec listy wszystkich kandydatów na stanowisko. A w związku z ciągle rosnącym bezrobociem, kandydatów na jedno miejsce może być naprawdę sporo.

Wymarzona praca może się trafić bardzo niespodziewanie. Często może być długo wyczekiwaną radością i satysfakcją. Za każdym razem jednak podstawą zdobycia wymarzonego zatrudnienia jest wieloletnia nauka i podwyższanie kwalifikacji.

EuroCash
Artykuł został przygotowany przez firmę EuroCash, specjalizującą się w dystrybucji produktów FMCG. Jako szybko rozwijająca się firma, poszerzamy swój zespół pracowników. Jako najlepszy pracodawca doceniamy kompetencje i chęć rozwoju.

Komentarze