Konta dla firm - komu się to nie opłaca

Konta dla firm - komu się to nie opłaca

W ofertach banków istnieją dwa rodzaje klientów, do których kierowane są ich propozycje. Jednym z nich są klienci indywidualni, a drugim firmy. W przypadku jednej jak i drugiej grupy klientów można spotkać podobne produkty bankowe, aczkolwiek w niektórych punktach wyraźnie się one od siebie różnią. Zobacz kiedy założenie konta dla firm wyraźnie się nie opłaca.

Dla kogo konto firmowe?

Oferta banków skierowana do firm obejmuje wszystkie przedsiębiorstwa niezależnie od ich wielkości. Niemniej jednak w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą nie zawsze opłaca się zakładanie konta firmowego. Opłaty pobierane przez banki w przypadku kont firmowych mogą tworzyć niepotrzebne koszty dla firm, które i tak, mają niewielkie dochody.

ZUS i Urząd Skarbowy

Cechą charakterystyczną dla kont firmowych jest możliwość wykonywania bezpłatnych przelewów do Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u. Ponadto większość banków posiada specjalne platformy ułatwiające uiszczanie tych opłat. Wielu nowych przedsiębiorców decyduje się na założenie konta firmowego właśnie z powodu łatwiejszego dokonywania przelewów do tych urzędów. Warto jednak pamiętać, że również duża część kont osobistych posiada obecnie możliwość wykonywania bezpośrednich przelewów do tych instytucji.

Karty do konta

Zarówno do kont firmowych jak i do kont osobistych dodawane są czytaj dalej

reklama

vanquis.pl/karty-kredytowe-visa/" title="" target="">karty visa lub maestro, które pełnią funkcję kart płatniczych lub kart kredytowych. Niezależnie od tego, jaką opcję konta się wybierze można również otrzymać specjalne karty umożliwiające płacenie zbliżeniowe.

Udogodnienia dla firm

Coraz więcej banków dołącza do kont firmowych pewne udogodnienia. Dostępny jest większy debet niż w przypadku kont osobistych, wydawane są karty, które poza pełnieniem funkcji płatniczych czy kredytowych uprawniają do zniżek w różnych instytucjach, a niekiedy bank oferuje zwrot części wydatków.

Opłaty

Jedną z podstawowych różnic między kontem firmowym a kontem indywidualnym są opłaty za przelewy. W przypadku dużych firm, obracających dużą ilością pieniędzy, koszt poszczególnych przelewów nie jest zbyt duży, jednakże dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych może się on okazać całkiem pokaźną sumą.

Co wybrać?

Duże firmy powinny wybrać ofertę przeznaczoną dla przedsiębiorców, ponieważ to się im opłaca. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, należy bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie opcje i dopiero wtedy podjąć decyzję o wyborze konta.

Komentarze