Zręczne zarządzanie projektami

Zręczne zarządzanie projektamiZarządzanie projektami urosło dzisiaj do rangi jednego z działów ekonomii rozumianej jako nauka. Istnieje duża liczba metodyk zarządzania. Każda z nich nastawiona jest na trochę inny sposób myślenia o naszych zasobach, kulturze działania i ostatecznym rezultacie, jaki stawiamy sobie za cel naszych wysiłków.

Teoretycy i praktycy dzielą projekty pod względem ich skomplikowania, skali, spektrum czasowego, podmiotowego czy przedmiotowego, ale najważniejsze wydaje się być to, w jaki sposób staramy się projektem zarządzać, bo to właśnie ten wybór zdecyduje o procesie jego realizacji i tym samym o efekcie końcowym. Agile PM jest jednym z najszybciej zdobywających popularność podejść w ostatnim czasie.

Zręczny PM

Agile PM nazwany jest w sposób bardzo poprawny marketingowo, co na pierwszy rzut oka nie podnosi jego wiarygodności, ale to tylko mylne wrażenie. Mechanika działania w tym podejściu jest bardzo dobrze reprezentowana przez swoją nazwę, ponieważ jej istotą jest elastyczne podchodzenie do celów działania i traktowanie uzyskiwanych rezultatów cząstkowych nie jako zamkniętych rozdziałów, ale raczej jako kolejnych cegiełek budujących mur. Trzeba to wyjaśnić dokładniej.

Podejście strategiczne, a podejście zręczne

Kiedy prowadzi się szkolenia osób zarządzających projektami w ujęciu strategicznym, kładzie się specjalny nacisk na tom, by umieli oni badać efekty swojej pracy, identyfikować problemy, kreować usprawnienia i następnie je wdrażać.

czytaj dalej

reklama

Szkolenia oferujące umiejętności z zakresu agile PM proponują podobne zdolności, ale istnieje jedna, wielka różnica. Projekty zręcznego zarządzania tworzy się modułowo, czyli tak, że po zakończeniu jakiejś jednej jego części, osiągnięty rezultat staje się punktem odniesienia dla kolejnego odcinka prac. Oznacza to, że osoba organizująca prace nie tylko musi być w stanie tworzyć element pierwotny w odpowiednim podejściu strategicznym, ale kiedy przechodzi do drugiego elementu swojego dzieła, musi także wykorzystywać założenia agile PM, by efekty były kompatybilne z poprzednimi rezultatami.

Strony internetowe i oprogramowanie

Na szkolenia z zakresu agile PM bardzo często trafiają osoby odpowiedzialne za IT, ponieważ właśnie tutaj wykorzystuje się często rozwój projektów określany czasami metodą ich iteracji. Zauważyć można to bardzo łatwo na przykładzie sklepów internetowych czy różnych portali, gdzie krok po kroku pojawiają się kolejne możliwości i usługi. Ich tworzenie odbywa się na zasadach klasycznego zarządzania projektami – z elementem ewaluacji i poprawy produktu – ale cały czas musi być wpisane w ogólną funkcjonalność już istniejących elementów. Najpierw buduje się najważniejsze funkcje, dookoła nich tworzy się funkcjonalność pomocniczą, a dopiero rozbudowuje się serwisy o rzeczy, których klientom brakuje i ten fakt zgłaszają, albo o takie rzeczy, które właściciele serwisu uznają za kolejny pożądany krok rozwojowy. Gdybyśmy mieli od razu budować wszystko, nie wiedzielibyśmy przede wszystkim, co tak do końca mamy stworzyć, a do tego zapewnienie współpracy wszystkich elementów zajęłoby bardzo długi czas, w którym serwis by nie działał.

Autor artykułu
Pomoc przy artykule firma Inprogress - szkolenia Agile PM

Komentarze