Bank odmówił kredytu? Sprawdź bazy dłużników!

Bank odmówił kredytu? Sprawdź bazy dłużników!Banki nie chcą Ci udzielić kredytu ani pożyczki? Operatorzy telefoniczni odmawiają współpracy albo oferują gorsze warunki? Nieprzyjemności te mogą być spowodowane umieszczeniem Cię w Krajowym Rejestrze Długów! Jeśli celowo lub przypadkowo nie uregulowałeś przeszłości płatności w terminie możesz być pewien, że trafiłeś na listę dłużników. Bez większych przeszkód możesz zostać wypisany z listy dłużników. Sprawdź w jaki sposób.

Jeśli starasz się o kredyt albo pożyczkę dobra historia kredytowa okazuje się niezbędna. Jeśli dotychczas nie brałeś pożyczki, bank będzie podchodził do Ciebie ostrożnie, ponieważ nie wiem jak wygląda Twoje spłacanie zobowiązań. Jeśli natomiast Twoja historia spłat nie należała do wzorcowych, możesz mieć pewność, że bank odmówi Ci kredytu. Istnieją dwa przypadki w których dostaniesz kredyt, ale na gorszych warunkach. Po pierwsze, kredyt będzie wyżej oprocentowany niż standardowo. Marża może być wyższa o 1,5 pkt. proc. Po drugie dostaniesz o wiele wyższe raty kredytu – sumy mogą być wyższe nawet o kilkaset złotych. Nieuregulowane w terminie zobowiązanie może kosztować Cię nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Rodzaje baz danych o klientach

Zalegający ze spłatami mogą trafić  jeden z kilku instytucji zbierających dane o klientach. Biuro Informacji Kredytowej zbiera dane dotyczące udzielanych kredytów i pożyczek. W Biurze Informacji Gospodarczej zbierane są informacje o przedterminowych zobowiązaniach.

czytaj dalej

reklama

System Bankowy Rejestr zawiera informacje o niesolidnych klientach banków – tu trafiają wszyscy, którzy zalegają z spłatami ponad 3 miesiące. Konsument może także zostać dopisany do Krajowego Rejestru Dłużników na podstawie wszelkich niespłaconych zobowiązań.  Mogą one polegać na niespłaconym kredycie czy pożyczce, odszkodowaniu z tytułu bezumownego korzystania z lokalu mieszkalnego a nawet należności z tytułu kar bibliotecznych.

Skutki umieszczenia na liście dłużników

Umieszczenie na liście dłużników  skutkuje ograniczeniem możliwości swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej a także funkcjonowanie na rynku konsumenckim nawet przez 10 lat. Dłużników spotykają spore utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych-  tj. zaciąganiu kredytów, zakupów na raty, leasingu, telekomunikacyjnych - np. możliwość kupna telefonu w abonamencie, multimedialnych – założeniu telewizji kablowej, a także wynajmu lokali. Osoby znajdujące się w Krajowym Rejestrze Długów napotykają też utrudnienia w korzystaniu z ulg.

Sprawdź, czy jesteś na liście dłużników

Aby sprawdzić czy znajdujesz się w bazie dłużników wystarczy, że założysz konto w Serwisie Ochrony Konsumenta i pobierzesz raport na swój temat. Najpierw musisz  założyć konto a także uzupełnić odpowiednie pola w formularzu rejestracyjnym. Następnie możesz zlecić przygotowanie raportu na swój temat. Po zatwierdzeniu Twojej tożsamości, raport będzie gotowy do ściągnięcia. Aby podnieść swoją wiarygodność, najlepiej jest przesłać do Krajowego Rejestru Długów skan zdjęcia obydwóch stron dowodu osobistego. Raport zawiera także informację o tym kto dopisał Cię do bazy KRD.

Poprawa wizerunku

Jeśli bank raz odmówi Cii udzielenia kredytu, możesz mieć pewność, że zrobi to także kolejny raz. Aby poprawić swój wizerunek jak najszybciej skontaktuj się z wierzycielem w celu spłaty zadłużenia albo wyjaśnienia, dlaczego taka informacja na Twój temat została umieszczona w KRD. W przypadku całkowitej spłaty wierzyciel odpowiedzialny za dopisanie Cię do KRD, jest zobowiązany do usunięcia wpisu jak najszybciej - nie później niż w terminie 14 dni od momentu pełnej spłaty należności. Warto też poprosić bank o wycofanie wpisów na nasz temat z bankowych baz danych. Jeśli w bazie danych znajduje się informacja o tym, że zobowiązanie zostało już spłacone, powinieneś wycofać z banku zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych po jego wygaśnięciu. Z odpowiednim dokumentem wybierz się osobiście do placówki banku, w której spłacałeś kredyt. Jeśli trafiłeś do SBR prowadzonego przez Związek banków Polskich, o wykreślenie z rejestru może wnioskować tylko instytucja, która dodała dłużnika do rejestru. Jeśli trafiłeś do rejestru prowadzonego przez wywiadownię gospodarczą również wnioskujesz do podmiotu wpisującego Cię do rejestru. Gorzej sytuacja wygląda jeśli podmiot ten nie będzie chciał Cię usunąć z bazy danych. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie wystąpienie na drogę sądową.

Aleksandra Nowak
Artykuł został przygotowany przez direct.money.pl - serwis doradztwa finansowego

Komentarze