Jak skutecznie szukać pracy?

Jak skutecznie szukać pracy?Każdy z nas wielokrotnie doświadczał stresu związanego ze znalezieniem nowej posady. Czasy się zmieniają, osób po studiach coraz więcej, a ilość miejsc pracy bez zmian. Co zrobić, aby znalezienie nowego pracodawcy nie wyglądało jak droga przez mękę i jak maksymalnie skrócić czas poszukiwania posady?

CV i list motywacyjny

Przede wszystkim kluczem do sukcesu są odpowiednio przygotowane dokumenty – list motywacyjny i CV. Wbrew pozorom to właśnie ciekawa forma tych dokumentów, może okazać się przepustką do kariery. Dokumenty, powinny oprócz wymogów formalnych zawierać w sobie nutkę kreatywności i zaskoczenia. Należy pamiętać o odpowiednim zdjęciu – ma przyciągać uwagę, być pogodne, a twarz dobrze widoczna. Do CV dodaj subtelne tło albo wyróżnij poszczególne części dokumentu za pomocą wyróżnień i podkreśleń. Zwróć uwagę, aby dokumenty był czytelny, przejrzysty i niebanalny np. w formie infografiki. W liście motywacyjnym pamiętaj o klasycznej formie, ale odpowiednio wyróżnij swoje umiejętności, kompetencje/ List ma mieć praktyczną formę, ma zawierać kluczowe informacje, ale niepowtarzające się w CV. Pamiętaj aby dostosować go do konkretnej oferty pracy i wyeliminować puste frazesy i błędy językowe. Tworząc Curriculum Vitae i list motywacyjny zachowaj zdrowe proporcje, ale dodaj odrobinę szaleństwa. Oryginalne dokumenty mogą otworzyć przed nami lepsze perspektywy.

czytaj dalej

reklama

Ustal czas poszukiwań

Przed rozpoczęciem poszukiwań nowej pracy zastanów się kto może Ci w tym pomóc i jak zwiększyć efektywność poszukiwań. Korzystaj ze wszystkich dostępnych możliwości. Nie przejmuj się, że nie od razu odnosisz sukces. Może wysyłasz dokumenty do firm, które akurat nikogo nie poszukują? Im więcej czasu po poświęcisz w poszukiwania, tym większa pewność, że wreszcie ją znajdziesz. Jeśli jesteś już osobą bezrobotną poświęć w poszukiwania całą dniówkę, czyli 8 godzin dziennie. Jeśli jednocześnie pracujesz, ustal dzienny czas poszukiwań. Bądź systematyczny i wytrwały.

Korzystaj ze wszelkich dostępnych metod poszukiwania

Poszukując pracy korzystaj z różnych sposobów i możliwości poszukiwania pracy. Połącz wszystkie dostępne metody poszukiwań, aby zmaksymalizować efekt. Korzystaj z następujących źródeł ofert pracy:

  • osoby bliskie i znajomi, kontakty w środowisku,
  • prasa,
  • portale rekrutacyjne
  • organizacje pozarządowe, które zawodowo zajmują się rekrutacją,
  • targi pracy,
  • tablice ogłoszeniowe,
  • powiatowe urzędy pracy,
  • agencje pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego,
  • biura karier szkół wyższych,
  • strony internetowe pracodawców.

Selekcja ogłoszeń rekrutacyjnych

Przed wysłaniem aplikacji bardzo uważnie przeczytaj ogłoszenie i odnieść zawarte w nim informacje do własnego doświadczenia. Okazuje się, że ¾ aplikacji wysyłanych do firm poszukujących pracy nie odpowiadają wymogom postawionym w ogłoszeniu. Nie wysyłaj dokumentów, tam gdzie nie spełniasz warunków. W przeciwnym przypadku Twoje CV i tak trafi do kosza. Nie odpowiadaj na ogłoszenia niejawne, w których nie jest wymieniona nazwa firmy, ogłoszenia w formie reklamy czy ogłoszenia mające na celu tworzenia baz danych, są one zamieszczane tylko po to, aby zwiększyć liczbę danych osobowych. Nie traktuj poważnie ofert w których wymieniona jest płeć lub wiek potencjalnego pracownika. Aplikuj na ogłoszenia , w których znajdują się następujące informacje: nazwa firmy, krótki opis działalności przedsiębiorstwa, konkretne wymagania stawiane kandydatowi, dokładna nazwa stanowiska pracy wraz z umiejętnościami i kompetencjami , które okażą się niezbędne oraz dokładne dane kontaktowe zawierające adres, telefon, sposób kontaktu.

Dokształcaj się

Podczas szukania pracy nie bądź bierny i wykorzystaj wolny czas do samodoskonalenia i rozwoju osobistego. Podnoś swoje kwalifikacje i umiejętności. Podtrzymuj wysoką mobilizację do działania zwiększaj zdolności intelektualne, ucz się nowego języka, rozpocznij kurs specjalistyczny. Poszukaj szkoleń, dzięki którym łatwo przekwalifikujesz się na inne stanowiska. Te wszystkie czynności rozszerzają perspektywę znalezienia pracy, a Ty będziesz miał się czym pochwalić przed potencjalnym pracodawcą. Rekrutujący zwracają uwagę na kandydatów, którzy poszerzają swoje kwalifikacje w różnych dziedzinach, a nie spoczywają na laurach.

W poszukiwaniu pracy najważniejsza jest efektywna selekcja ogłoszeń i jakość wysyłanych aplikacji, a nie ilość. Nie poddawaj się, bądź konsekwentny, działaj kompleksowo, a wkrótce znajdziesz stanowisko, które będzie Cię satysfakcjonować.

Aleksandra Nowak
Artykuł został przygotowany przez serwis praca.money.pl - największy agregator ofert pracy w sieci.

Komentarze