Przyszłość pokolenia Y - wskazówki dla przedsiębiorców

Przyszłość pokolenia Y - wskazówki dla przedsiębiorcówPokolenie Y to młodzi ludzie wychowani w świecie nowych technologii i multimediów. Nie wyobrażają sobie życia bez komputera, sieci internetowej i smartfonów. Nie mają w zwyczaju korzystać z bibliotek ani nie czytają papierowych wydań gazet. Dla nich liczy się wygoda, szybkość i łatwość komunikacji. To właśnie generacja Y jest teraz zatrudniana przez pracodawców.

Cechy charakterystyczne pokolenia milenium

Do pokolenia Y zalicza się wszystkich urodzonych po 1982 roku. Y aktywnie korzysta z technologii i mediów cyfrowych. Żyją w "globalnej wiosce" dzięki dostępowi do Internetu mają znajomości na całym świecie. Cechuje ich duża pewność siebie. Jak najdłużej próbują opóźnić przejście w etap dorosłości, dlatego mieszkają jak najdłużej z rodzicami. Wielką uwagę przykładają do jakości życia. Dbają o wykształcenie i chcą się dalej rozwijać. Są bardzo tolerancyjni i otwarci na nowości. Nie należą jednak do ludzi skromnych, mają wysokie mniemanie o sobie i swoich umiejętnościach. Nie potrafią przyjąć słów krytyki, dlatego też stanowią specyficzną grupę potencjalnych pracowników.

Gdzie znajdzie zatrudnienie pokolenie Y?

Takich pracowników doceniają przede wszystkim duże korporacje. Część z nich odpowiada na specyficzne wymagania młodych pracowników. Firmy angażują pracowników w ciekawe projekty przede wszystkim w międzynarodowym środowisku.

czytaj dalej

reklama

Młodzi z pokolenie Y cenią wyzwania, dlatego też firmy doceniają ich zaangażowanie i nagradzają za wysoki poziom samodzielności.

Wymagania pokolenia Y

Zazwyczaj potencjalnych pracowników zadowala pewna i w miarę wysoka wypłata oraz możliwość dalszego rozwoju. Młodym ludziom to nie wystarcza. Zwracają oni także uwagę na prestiż pracodawcy, możliwość szkoleń i kursów, atmosferę w pracy, zgrany zespół pracowników, zgodność wykonywanych zadań z profilem ich zainteresowań. Dla pokolenia Y liczy się praca samodzielna na jak najwyższym stanowisku. Nie będą pracować w ściśle określonych godzinach, preferują work –life balance. Z wielką ochotą przyjmą ofertę zatrudnienia, ale nie będą na pewno chcieli pracować w jednej korporacji całe życie. Nie planują niczego długoterminowo. Nie przejmują się krótkofalową perspektywą zatrudnienia, ale liczą na solidność pracodawcy. Bardzo dużą rolę przyjmują do życia prywatnego i pragną mieć elastyczne godziny pracy. Ich wielki apetyt na życie, nie może ograniczać praca. Chcieli by być traktowani na równi z przełożonym, ale oczekują kontroli i wyznaczania kolejnych celów. Są idealni do pracy w realiach wolnego rynku i globalizacji. Co najważniejsze dla pracodawców mają kreatywne pomysły i niecodzienne sposoby rozwiązywania problemów.

Rekrutacja pokolenia Y

Nowe pokolenie pracowników rekrutowane jest przede wszystkim przez Internet. Jest to świetne źródło informacji o rynku pracy, dlatego też coraz częściej proces rekrutacji przenoszony jest do sieci. Podczas procesu rekrutacji ważne jest, aby zapewnić przyszłych pracowników o możliwości rozwoju i podnoszenia swoich umiejętności. Osoby odpowiedzialne za rekrutacje zachęcą Y do pracy poprzez precyzowanie celów i pokazywanie nowych wyzwań, z którymi młodzi będą musieli się zmierzyć. Pracownicy muszą czuć, że się rozwijają i że są odpowiedzialni za kluczowe zadania. Przełożony powinien myśleć perspektywicznie i konsekwentnie realizować przyjętą drogę ich rozwoju. Niektóre firmy z tradycjami podchodzą do takich osób lekceważąco, ale to ogromny błąd ponieważ Y to siła dominująca na rynku pracy. Przyszłość leży u ich stóp. Za 10-15 lat będą stanowić aż 3/4 aktywnej zawodowo części społeczeństwa. Na razie stanowią wyzwanie dla większości pracodawców.

Aleksandra Nowak
Artykuł został przygotowany przez serwis dla firm w Money.pl - największego medium ekonomicznego w Polsce

Komentarze