Podsumowanie wyników sprzedaży branży leasingowej za 1 kwartał 2014 r.

Podsumowanie wyników sprzedaży branży leasingowej za 1 kwartał 2014 r.Pierwszy kwartał 2014r. przyniósł nadspodziewanie dobre wyniki sprzedaży leasingu. Wg danych opublikowanych przez Związek Leasingu Polskiego osiągnięto rekordową sprzedaż o wartości blisko 10,3 mld zł, co w porównaniu z 1 kwartałem ub. roku (7,1 mld) przyniosło wzrost 45,3%!

Tak dynamicznego przyrostu nie zanotowano w branży leasingowej od początku jej istnienia. Pozycję lidera rynku w dalszym ciągu utrzymuje Europejski Fundusz Leasingowy (EFL), choć szansę rynkową związaną z możliwością odliczenia pełnego VAT od „aut z kratką” najlepiej wykorzystał Getin Leasing.Lider rynku sfinansował inwestycje o wartości 914 mln zł, co daje mu niezmiennie ok. 9% udział w rynku. Pozostałe 2 miejsca w pierwszej trójce utrzymują nadal Raiffeisen Leasing oraz PKO Leasing, choć bardzo blisko tej ostatniej firmy znalazły się: Millenium Leasing, Getin Leasing oraz BZWBK Leasing. Wszystkie te firmy odnotowały rekordowe w ich historii wolumeny sprzedaży.

Jeśli przyjrzymy się dynamice wzrostu sprzedaży w pierwszej dziesiątce firm leasingowych za 1 kwartał rok do roku, to widać tu duże różnice. Zdecydowanie największy wzrost zanotował Getin Leasing (92,8%). W porównaniu z ub. rokiem firma niemal podwoiła swoją sprzedaż. Na uwagę zasługuje fakt, że Getin Leasing osiągnął 2-krotnie większy wzrost w porównaniu ze średnim wzrostem całego rynku (45,3%). Jedyną firmą z pierwszej dziesiątki, która nie wykorzystała rynkowego trendu był Pekao Leasing, którego sprzedaż zmniejszyła się rok do roku o 1,6%.

czytaj dalej

reklama

Na rekordowe wyniki sprzedaży miało z pewnością wpływ zamieszanie ze zmianą przepisów o podatku VAT, dzięki któremu w całym pierwszym kwartale 2014r. pojawiła się możliwość odliczenia 100% VAT od leasingu samochodów z homologacją ciężarową N1. Wiele polskich przedsiębiorstw wykorzystało ten okres na wymianę lub uzupełnienie firmowej floty, odliczając przy tym cały podatek. Dzięki temu wartość leasingu samochodów ciężarowych o ładowności do 3,5t wzrosła rok do roku o 341,5% (z 0,51 do 2,26 mld zł)! Numerem 1 tego segmentu pod względem wartości leasingu pozostaje wciąż EFL, choć depczą mu po piętach 2 inne firmy z ambicją pozostania liderem: Raiffeisen Leasing oraz Getin Leasing.  

Pod względem ilości wyleasingowanych pojazdów w 1 kwartale b.r. po raz pierwszy na pozycję lidera wysunął się Getin Leasing, który nieznacznie wyprzedził dotychczasowego potentata - EFL.  

Największą dynamikę wzrostu leasingu w segmencie pojazdów pod względem ilości także zanotował Getin Leasing (91,4%). Tuż za nim uplasowały się ING Lease Polska (85,4%) oraz Millenium Leasing (72,3%). Pozostali liderzy z czołówki: EFL oraz Raiffeisen Leasing także osiągnęły spory wzrost. Był on jednak niższy od średniej rynkowej (49,9%).

Podsumowując, pierwszy kwartał 2014r. przynosząc rekordowe wyniki sprzedaży bardzo dobrze rokuje na całą tegoroczną sprzedaż leasingu. Na koniec roku należy się spodziewać kolejnego rekordu sprzedaży – przekroczenia granicy 40 mld PLN sfinansowanych leasingiem inwestycji. Bardzo ciekawie zapowiada się dalsza rywalizacja firm leasingowych o prymat lidera. Na czele wciąż utrzymuje się EFL, tuż zanim Raiffeisen Leasing, jednak do walki o numer 1 dynamicznie włączył się Getin Leasing, który jeszcze w 2012r. plasował się poza pierwszą dziesiątką firm leasingowych.

Artykuł został opracowany na podstawie danych przekazanych przez Związek Leasingu Polskiego.

Grzegorz Olszewski
Autor jest dyrektorem generalnym w firmie GO-leasing, ogólnopolskiej sieci brokerów leasingu.

Komentarze