Czy warto zakładać lokatę online?

Czy warto zakładać lokatę online?Obecnie coraz więcej banków oferuje korzystanie z lokat online. W erze wszechobecnej sieci internetowej bez wychodzenia z domu możesz oszczędzać swoje pieniądze. Wśród klientów banków przybywa osób młodych, ceniących sobie obsługę usług finansowych za pomocą Internetu. Lokata online to połączenie wygody z możliwością pomnażania swojego kapitału jednocześnie, ale czy warto ją zakładać?

Jak założyć lokatę w Internecie?

Lokatę można założyć w każdym banku pod warunkiem posiadania w nim konta i dostępu do bankowości internetowej. Proces zakładania lokaty bankowej polega przede wszystkim na wypełnieniu formularza online i przesłaniu go na określone konto. Po potwierdzeniu i zweryfikowaniu danych przez bank transakcja staje się zawarta. Umowa lokaty zostaje przesłana drogą elektroniczna z zabezpieczonym podpisem elektronicznym albo pocztą.

Co umożliwia lokata?

 Lokata to jedna z najprostszych form oszczędzania. Określoną sumę pieniędzy oddaje się na określony czas do dyspozycji banku. Można także dokonywać systematycznych wpłat np. co miesiąc. Bank obraca wpłaconymi pieniędzmi, a klient otrzymuje odsetki. Lokaty zakładane są zazwyczaj na rok lub więcej czasu. Mogą one ulec także automatycznemu przedłużeniu. Odsetki ulegają kapitalizacji lub mogą być wypłacone na konkretny rachunek.

Zalety lokaty internetowej

Najważniejszą zaletą jest możliwość szybkiego jej założenia i kontrolowania za pomocą Internetu bez wychodzenia z domu.

czytaj dalej

reklama

Wiele banków oferuje założenie lokaty online bez konieczności zakładania konta. Kapitał wraz z odsetkami wpłynie na wskazane wcześniej konto. Wszelkie umowy z bankiem zostaną przesłane e-mailem. Okazuje się też, że porównując lokaty internetowe z tymi tradycyjnymi cechują się nieco wyższym oprocentowaniem.

Na co warto zwrócić uwagę otwierając lokatę?

  • oprocentowanie,
  • czas jej trwania,
  • możliwość kapitalizacji odsetek lub ich wypłaty,
  • możliwość rozwiązania umowy przed terminem,
  • możliwość przedłużenia lokaty na kolejny okres.

Lokaty progresywne i dynamiczne

Niektóre banki w swojej ofercie mają także lokaty progresywne i dynamiczne. Lokaty progresywne to takie, w których stopa procentowa wraz z długością utrzymywania lokaty. Zakładając roczną lokatę progresywną, w pierwszym miesiącu oprocentowanie może równać się 2,5%, w drugim 3%, w piątym 5%, a w dwunastym miesiącu 12%. Największą zaletą lokaty progresywnej jest możliwość wcześniejszego zerwania umowy, z kolei wadą niższe oprocentowanie w porównaniu z tradycyjną lokatą terminową. Lokata dynamiczna to taka, z której klient może się wycofać przed końcem okresu jej trwania bez niebezpieczeństwa utraty odsetek.

Oferty banków w Polsce

Porównując wybrane lokaty w wybranych bankach okazuje się, wpłacając 1000 zł na 12 miesięcy uzyskamy następującą wysokość odsetek. Aby wybrać najlepszą opcję lokaty warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

Aleksandra Nowak
Artykuł został przygotowany przez eksperta działu Lokaty w Direct.money.pl

Komentarze