Znajomość języków obcych a wysokość wynagrodzenia

Znajomość języków obcych a wysokość wynagrodzeniaMimo, że nie wszystkich przedsiębiorstwach niezbędne jest posługiwanie się obcym językiem, jego znajomość ma duży wpływ na możliwość zatrudnienia. Pomaga w kontaktach biznesowych i pozwala w realizowanie swoich zainteresowań i pasji Jest to także jeden z czynników mających wpływ na zwiększanie pensji.

Dzięki znajomości języków obcych można bez problemu wziąć udział w projektach prowadzonych na arenie międzynarodowej. Język okazuje się też niezbędny, aby rozwijać się w kierunkach technicznych. W międzynarodowych korporacjach w języku angielskim organizowanych jest coraz więcej specjalistycznych szkoleń. W dobie globalizacji firmy korzystają także ze wspólnych baz danych, rozwiązań multimedialnych i technologicznych, które rozpisane są w języku angielskim. Znajomość języka angielski ego pozwala na napływ międzynarodowych informacji.

Języki a wynagrodzenie

Najpopularniejszym językiem jest więc bez wątpienia angielski. Różnice w wynagrodzeniach osób, które posługują się płynnie językiem na różnych stanowiskach są dość wysokie. W przypadku szeregowego pracownika, różnica ta jest względnie niewielka i wynosi około 150 zł. W przypadku specjalistów różnica ta wynosi już 600 zł miesięcznie. Pensje kierowników posługujących się językiem są o 2000-3000 zł wyższe. Im wyższe stanowisko, tym większe zapotrzebowanie znajomości języka.

czytaj dalej

reklama

Największe korzyści ze znajomości języka angielskiego osiągają dyrektorzy i członkowie zarządu.

Również znajomość mniej popularnego języka niemieckiego poprawia pozycję na rynku pracy. Wyraźne różnice widoczne są głównie na poziomie stanowisk kierowniczych i zarządczych. Na stanowisku pracownika szeregowego i specjalisty znajomość niemieckiego podwyższa zarobki o tylko 100 zł. W przypadku kierownika, dyrektora lub członka zarządu stawka wzrasta nawet o 1000-8000 zł.

Na jakich stanowiskach język się przydaje?

Znajomość języka angielskiego i niemieckiego najbardziej przydaje się na stanowiskach, w których pracownik ma kontakt z kontrahentami z innych krajów. Umiejętność posługiwania się tym językiem przydaje się szczególnie na stanowiskach kierowniczych, w księgowości, finansach, handlu i sprzedaży. Według Badania Wynagrodzeń księgowy posługujący się językiem angielskim może liczyć na zarobki wyższe o około 2500 zł.

Języki niespotykane

Częstym jest także nauka nietypowych języków. Znajomość takich języków okazuje się bardzo przydatna. Świadomy wybór nauki jednego z nich może być szansą na zdobycie dobrej posady. Przed jego wyborem warto jest sprawdzić, jakie oferty pracy są dostępne na rynku, a także z jakie są perspektywy w przyszłość. Może się okazać, że za kilka lat polskie przedsiębiorstwa nawiążą współpracę z krajami Ameryki Południowej czy Bliskiego Wschodu. Uważa się, że znajomość rodzimego języka partnera biznesowego przynosi korzyści finansowe całej firmie.

Na rynku znajduje się dużo przedsiębiorstw, w których język nie jest wymagany, lecz stanowi dodatkową kartę przetargową. Znając niespotykany język, ma się pewność, że pracownik będzie godnie reprezentował firmę na międzynarodowych targach i konferencjach. W konsekwencji ułatwi to zdobycie awansu czy podwyżki w pracy. Jeśli uważasz, że nie masz głowy do języków, nic straconego. Na naukę nigdy nie jest za późno. W obecnej sytuacji na rynku pracy, łatwo będzie przekonać pracodawcę do zorganizowania zajęć z lektorem. Coraz więcej szkół językowych oferuje kursy skierowane dla przedsiębiorstw. Takie rozwiązanie będzie korzystne również dla firmy, która zyska wizerunek prorozwojowej.

 

Aleksandra Nowak
Artykuł został przygotowany na podstawie działu Praca za granicą w Money.pl

Komentarze