Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?Dzięki niemu spłacisz inne zaciągnięte zobowiązania. Za jego pomocą spłacany może być nie tylko kredyt gotówkowy, ale także możesz przeznaczyć jego część na wybrany cel np. spłacić debet na koncie lub kupić materiały na budowę domu, kupić nowy samochód, wynająć mieszkanie.

O co chodzi w kredycie konsolidacyjnym?

Bardzo często zdarzają się sytuacje w których trzeba spłacać kilka kredytów jednocześnie. Może to być jeden kredyt np. na samochód, ale także kilka mniejszych pożyczek w bankach. Pamiętanie o kilku zobowiązaniach staje się uciążliwe i nie wygodne, dlatego zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego może okazać się dobrym pomysłem. Kredyt ten umożliwia  przekształcenie kilku kredytów w jedno zobowiązanie. Połączenie kredytów w jeden oprócz wygody gwarantuje zazwyczaj także niższe raty i dłuższy okres kredytowania. Dzieje się tak ponieważ, dla banku gwarancją spłacenia kredytu konsolidacyjnego staje się hipoteka posiadanej przez Ciebie nieruchomości.

Dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Wyróżniamy dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

Po pierwsze, kredyt konsolidacyjny hipoteczny, który przyznawany jest na dłuższy okres czasu, zazwyczaj wiąże się z niższym oprocentowaniem na wyższe sumy, ale z koniecznością zabezpieczenia  jego spłaty w postaci hipoteki.

Po drugie, kredyt konsolidacyjny gotówkowy, który otrzymasz na krótszy czas niż hipoteczny, na mniejszą sumę pieniędzy i zazwyczaj na gorszych warunkach, jeśli chodzi o oprocentowanie.

czytaj dalej

reklama

Jego zaletą jest fakt, że bank nie wymaga żadnych zabezpieczeń.

Co można spłacić w ramach kredytów konsolidacyjnych?

W ramach kredytu konsolidacyjnego można spłacić inne zobowiązania, takie jak:
    Kredyt hipoteczny,
    Kredyt samochodowy,
    Kredyt ratalny,
    Kartę kredytową,
    Kredyt w rachunku bieżącym.

Jakie formalności należy spełnić?

Osoby decydujące się na konsolidację muszą spełnić kilka formalności. Oprócz dostarczenia wymaganych dokumentów, koniecznie musisz okazać dowody posiadania nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Jest to jedno z najważniejszych kwestii, ponieważ kredyt konsolidacyjny jest zazwyczaj przyznawany na kilkadziesiąt lat. Bank poprzez hipotekę zabezpiecza się przed prawdopodobieństwem niespłacenia zobowiązania.

Banki oferujące kredyt konsolidacyjny bez hipoteki. Wówczas musisz dostarczyć do placówki jedynie dokumentacje dotycząca pozostałych kredytów oraz poświadczenia zdolności kredytowej.

Czy konsolidacja się opłaca?

Konsolidacja w większości przypadków jest korzystna, ale musisz wziąć pod uwagę wysokość dotychczasowych zobowiązań i ich wysokość rat. Zwróć uwagę, że mniejsze raty w kredycie konsolidacyjnym oraz dłuższy okres kredytowania wiążą się z większymi odsetkami do spłacenia. Z drugiej strony oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest o wiele niższe niż innych kredytów. Aby faktycznie przekonać się czy konsolidacja się opłaca, wylicz ile możesz zaoszczędzić na takiej operacji. Jeżeli różnorodność korzyści oferowanych przez jeden kredyt rekompensuje jego minusy, warto jest go zaciągnąć. Jedna miesięczna rata o wiele upraszcza formalności., a jeśli sam kredyt nie jest specjalnym obciążeniem dla domowego budżetu, eliminuje ewentualność pogłębiania zadłużenia.

Aleksandra Nowak
Artykuł został przygotowany przez firmę Direct.money.pl

Komentarze