Koszty, malejcie!

Koszty, malejcie!Prowadzenie własnego biznesu koniec końców ogranicza się do prób zwiększenia przychodów i minimalizacji kosztów, aby jak największy zysk trafił do naszych kieszeni. Kiedy jednak dopiero zaczynamy naszą przygodę z prowadzeniem działalności gospodarczej warto przede wszystkim zastanowić się nad metodami zmniejszenia nakładów.

Początkujący przedsiębiorcy mogą nie być świadomi kilku prostych metod, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze na starcie. Jednym z takich „trików” jest zarejestrowanie firmy innego dnia, niż pierwszy dzień miesiąca. Dlaczego? Przedsiębiorca, który w ciągu ostatnich pięciu lat nie prowadził innej firmy i nie rozlicza się obecnie z byłym pracodawcą, może liczyć na niższe opłaty do ZUS-u – zamiast ponad 1200 zł miesięcznie płaci zaledwie ok. 450 zł. Ale przepis stanowi, że przedsiębiorca może opłacać niski ZUS przez 24 pełne miesiące. Oznacza to, że rejestrując firmę np. 2 dnia miesiąca po dwóch latach zyskamy dodatkowy miesiąc, w którym wpłacimy niższą składkę.

Kilka złotych pozwala nam też zaoszczędzić Skarbówka. Rejestracja jako czynny płatnik podatku VAT w Urzędzie Skarbowym kosztuje około 170 zł. Te pieniądze – o czym nie wszyscy wiedzą – można potraktować w świetle prawa jako koszt działalności, dzięki czemu zapłacimy nieco mniejszy podatek dochodowy.

Skoro już o podatkach mowa – ich rozliczanie najczęściej jest domeną księgowych.

czytaj dalej

reklama

Tym samym wybór biura księgowego jest jedną z pierwszych ważnych decyzji przy zakładaniu firmy. Jeśli jednak nasza firma nie będzie potrzebowała bardzo skomplikowanych wyliczeń można to zrobić samemu nawet wtedy, gdy nie mamy o tym za bardzo pojęcia. W sukurs przychodzą bowiem serwisy oferujące tzw. księgowość internetową. Jest to nic innego, jak strona internetowa, za pomocą której wykonamy księgowość działalności gospodarczych i spółek cywilnych oraz wygenerujemy niezbędne dokumenty, np. deklaracje podatkowe. Dobry, na bieżąco aktualizowany i prosty w obsłudze serwis powinien poradzić sobie też z nieco bardziej skomplikowanymi zdaniami (przed wyborem warto rzucić okiem na zestawienie tego typu ofert).

W zasadzie w XXI wieku wirtualnie można zrobić praktycznie wszystko. Można także zdecydować się na wirtualne biuro w miejsce tradycyjnego. Koszt wynajmu powierzchni biurowej bywa horrendalny, zaś wirtualne biuro potrafi być kilkanaście razy tańsze. Czym ono jest? To zazwyczaj ośrodki w inkubatorach przedsiębiorczości lub podobnych instytucjach, które zajmują się odbieraniem przesyłek, przygotowywaniem dokumentów czy odbieraniem telefonów i zleceń. Bardzo często oferują także podstawowe narzędzia do pracy – od biurka, połączenia z internetem i poczty elektronicznej, przez urządzenia biurowe jak fax czy xero, po sale konferencyjne.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli korzystamy w pracy z własnego komputera, to wszystko, co na nim robimy musi powstawać na legalnym oprogramowaniu. Czyli: jeśli piszemy pismo urzędowe, musi ono powstać w legalnym edytorze tekstu. Licencje na oprogramowanie wykorzystywane do działalności komercyjnej bywają bardzo drogie, jednak znów z pomocą przychodzi internet. W Sieci znajdziemy darmowe zamienniki praktycznie każdego programu, który może nam być potrzebny. I w sporej części nie będą to wcale programy gorsze! Wystarczy tylko się rozejrzeć.

Tadeusz Bisewski
Specjalista portalu Mala-Firma.pl

Komentarze