Jak wynagradza się z umowę o dzieło?
Zawierając umowę o dzieło konieczne jest wskazanie zasady rozliczenia pomiędzy zainteresowanymi stronami. W praktyce najczęściej jest to jedna z dwóch form, czyli ryczałt lub kosztorys. Ostateczne rozliczenie zależne jest właśnie od postanowień dokonanych przez strony.
Umowa o dzieło należy do tak zwanych umów cywilnych i dlatego uregulowana została w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 627 Kodeksu cywilnego: „Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia”. Wysokość wynagrodzenia może być wskazana przez strony w dowolny sposób. I tak, dla przykładu, zamiast podawać dokładną cenę, strony mogą określić podstawę do jej ustalenia. Z drugiej strony, zgodnie z art. 628 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli nie jest możliwe ustalenie wysokości wynagrodzenia, to wykonującemu „należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienia”. Dodatkowo trzeba też pamiętać, że wynagrodzenie w przypadku umowy o dzieło należy się wykonującemu zawsze z dołu (po oddaniu gotowego dzieła), chyba że strony ustalą inaczej.
Wynagrodzenie ryczałtowe
To najpopularniejszy sposób ustalania wynagrodzenia przy umowie o dzieło, gdyż jest mało skomplikowany. W tym przypadku strony z góry określają wysokość wynagrodzenia w oznaczonej kwocie. Warto przy tym pamiętać, że w takim przypadku konieczne jest, aby zainteresowane strony, które podpisują umowę, precyzyjnie ustaliły przedmiot umowy.
reklama
A może kosztorys?
Inną możliwością ustalenia wynagrodzenia w umowie o dzieło jest sporządzenie kosztorysu. W takim przypadku mowa o zestawieniu kosztów zarówno materiałów, jak i robocizny, czyli wszystkich elementów, które są niezbędne do prawidłowego wykonania dzieła. Z punktu widzenia stron taka forma rozliczenia jest bardziej skomplikowana i dlatego też – najczęściej – jest wykorzystywana przy większych inwestycjach.
Wynagrodzenie kosztorysowe upoważnia strony do dochodzenia zmiany umówionego wynagrodzenia. Zgodnie z art. 629 Kodeksu pracy sytuacja taka będzie miała miejsce wówczas, gdy w toku wykonywania dzieła „zarządzenie właściwego organu państwowego zmieniło wysokość cen lub stawek obowiązujących dotychczas w obliczeniach kosztorysowych”. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zmiana taka nie dotyczy należności, które uiszczone zostały za materiały lub robociznę przed dokonaniem zmiany cen.
Co z robotami budowlanymi?
W przypadku robót budowlanych bardzo często wykorzystuje się właśnie umowę o dzieło. Warto jednak zauważyć, że tutaj nie ma już podziału na wynagrodzenie ryczałtowe i kosztorysowe, mowa wyłącznie o wynagrodzeniu za wykonanie określonego dzieła. Co prawda, w stosownych przepisach można znaleźć odesłanie do art. 656 Kodeksu cywilnego (a w tym również do przepisów stosowanych przy umowie o dzieło), niemniej jednak ten nie dotyczy wynagrodzenia. Przyjmuje się zatem, że zainteresowane strony, które podpisują umowę o dzieło na roboty budowlane, powinny samodzielnie ustalić zasady wynagrodzenia. Mogą przy tym analogicznie zastosować przepisy o wynagrodzeniu ryczałtowym lub kosztorysowym. Dodatkowo, dla bezpieczeństwa obu stron i uniknięcia nieporozumień, powinny ustalić zasady, jakie przyjmują właśnie przy obliczaniu wynagrodzenia.
Artykuł opracowany przez redakcję portalu www.zywiec-praca.pl
Komentarze