Dlaczego warto odbyć kurs kadry i płace?

Dlaczego warto odbyć kurs kadry i płace?Zawód księgowego jest zawodem, który z całą pewnością ma przyszłość. Ponadto pod względem finansowym jest to zawód, który naprawdę opłaca się wykonywać. Aby jednak realizować się w tej profesji, trzeba lubić tak zwaną „robotę papierkową” i cały czas również trzeba się dokształcać, bowiem przepisy wciąż ulegają rozmaitym zmianom. Co zrobić, aby mieć zapewnione stanowisko w dziale księgowości, aby być dobrym i cenionym księgowym?

Dlaczego opłaca się być księgowym?

Każda, choćby najmniejsza firma potrzebuje księgowego, który będzie zajmował się wszelkimi sprawami papierkowymi i będzie trzymał rękę na pulsie. Czasem wystarczy tylko jeden księgowy, a czasem potrzebna jest cała kadra w dziale księgowości. Wszystko oczywiście zależy od wielkości firmy, tego ilu pracowników zatrudnia, od potrzeb i wymagań właścicieli. Tak czy inaczej, dobry księgowy zawsze znajdzie pracę. Z racji tego, że jest to zawód bardzo odpowiedzialny i wymaga nie tylko posiadania fachowej wiedzy, ale także ciągłego dokształcania się, osoby pracujące w księgowości mogą liczyć na dobre zarobki.

Czy praca w księgowości jest prosta?

Naprawdę trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ale generalnie do najprostszych nie należy. O ile istnieją zawody, w których byłby w stanie sprawdzić się każdy, czy też niemal każdy, o tyle zawód księgowego wymaga specyficznych umiejętności i nie każdy tak po prostu jest w stanie nauczyć się go i pozostać przy nim na dłużej.

czytaj dalej

reklama

Jest to praca, która wymaga przede wszystkim ogromnej odpowiedzialności, dokładności, sumienności, znajomości przepisów prawa i oczywiście wspomnianego już ciągłego dokształcania z racji tego, że przepisy wciąż ulegają zmianom. Jak zatem można się domyślić, osoba pracująca w dziale kadry i płace nie może być osobą przypadkową, chcącą się gdzieś „zaczepić” na jakiś czas, ale musi rozumieć specyfikę swojej pracy i zwyczajnie lubić jej wykonywanie.

Lepszy „własny” księgowy czy osoba z firmy zewnętrznej?

Jak już było nadmienione, kwestia ta w dużej mierze uzależniona jest od wielkości firmy, ilości zatrudnionych pracowników, a także możliwości finansowych. Zwyczajowo małe firmy nie zatrudniają na stałe swoich księgowych, ale w razie potrzeby korzystają z usług firm księgowych. Każdy, kto posiada swój własny biznes, musi najzwyczajniej obliczyć, jakie rozwiązanie jest najbardziej korzystne pod względem finansowym. Firmy księgowe zatrudniają prawdziwych profesjonalistów w dziedzinie księgowości. Firm tych jest wiele, dlatego też warto sprawdzić ich oferty cenowe.

Kurs kadry i płace

Taki właśnie kurs warto zrobić chcąc pracować w firmie księgowej czy też innej w dziale kadry i płace. Właściciele firm coraz to częściej decydują się na wysłanie swoich pracowników na szkolenia z zakresu kadr i płac, ponieważ kurs taki jest stosunkowo niedrogi, a mając w swoim zespole osobę wyszkoloną w tym zakresie, nie trzeba zatrudniać osób z firm zewnętrznych.

Wybór wśród tego rodzaju kursów jest bardzo duży. Organizowane one są w niemal każdym większym mieście, więc z całą pewnością nie będzie problemu ze znalezieniem kursu, który odbywać się w okolicy miejsca zamieszkania. Kurs można odbyć zwyczajowo zarówno w trybie dziennym jak i zaocznym, trwa on kilka tygodni (około 70 do 100 godzin zajęć). Za kurs taki trzeba zapłacić średnio od 500 do około 1000 zł. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu uczestnik otrzymuje dyplom zgodny z wymaganiami Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czego można nauczyć się na kursie?

Uczestnicy tego rodzaju kursu przede wszystkim nauczą się posługiwać Symfonią oraz Płatnikiem, czyli specjalistycznymi programami księgowymi, które bardzo ułatwiają i usprawniają pracę. Kolejna ważna kwestia to zapoznanie uczestników kursu z przepisami prawa pracy i ich właściwą interpretacją, a także nauka o podatkach. Kursanci dowiedzą się także między innymi jak zawierać oraz rozwiązywać umowę o pracę, jak wypełniać druki ZUS, jak naliczać wynagrodzenia oraz tworzyć listę płac, wystawiać zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, przygotowywać raport kadrowy na koniec okresu rozrachunkowego. A to tylko kilka z wielu zagadnień, jakie w czasie kursu są szczegółowo omawiane.

Artykuł został przygotowany przez:

Komentarze