Charakterystyka lokat długoterminowych - czyli dlaczego warto zamorozić pieniądze na dłużej?

Charakterystyka lokat długoterminowych - czyli dlaczego warto zamorozić pieniądze na dłużej?

Uzyskanie nadwyżki finansowej to świetna sprawa i daje nam poczucie bezpieczeństwa na przyszłość. Trzymanie pieniędzy w skarpecie nie jest efektywnym rozwiązaniem, zatem warto przyjrzeć się bliżej instrumentom finansowym jakie proponują nam banki. 

Lokaty bankowe należą do inwestycji, których nadrzędnym celem dla osoby będącej w posiadaniu depozytu, jest pomnożenie posiadanych oszczędności. Lokaty dzielimy na te  krótko- i długoterminowe – te ostatnie zawierane są na co najmniej 12 miesięcy, choć najczęściej spotykane na rynku są 24 i 36-miesięczne. Lokaty możemy podzielić również na odnawialne, czyli takie które po zakończeniu trwania umowy automatycznie są zakładane ponownie oraz nieodnawialne. Po ich wygaśnięciu bank zwraca nam nasz kapitał wraz z naliczonymi  odsetkami.

Cechy lokaty długoterminowej

Zysk właściciela lokaty zależy od kilku czynników - zdeponowanej kwoty, długości lokaty terminowej, oprocentowania oraz częstotliwości kapitalizacji odsetek. Jak wiadomo im dłużej trzymamy gotówkę na naszym depozycie, tym większych zysków możemy się spodziewać. Dokładnie to samo dotyczy kapitalizacji odsetek, im częstsza, tym lepiej. Decydując się na lokatę długoterminową czyli taką na co najmniej 12 miesięcy, musimy być pewni tego, że w przypadku nagłych wydatków jesteśmy w stanie sobie poradzić bez dostępu do depozytu.

czytaj dalej

reklama

Lokaty bankowe bowiem charakteryzują się tym, że nie możemy wpłacać i wypłacać środków aż do momentu zakończenia umowy. Nasza gotówka podczas trwania lokaty jest „zamrożona”.

Oprocentowanie

Jest to bez wątpienia najważniejszy warunek dobrej lokaty. Zamrażając pieniądze wymagamy, że w czasie kiedy nasze oszczędności znajdują się w banku, otrzymamy jak najwyższe odsetki. Należy sobie również postawić pytanie czy wybrać stałe czy zmienne oprocentowanie? Jeżeli przewidywania są takie, że stopy procentowe będą rosły to należy wybrać lokatę o zmiennym oprocentowaniu. Jeżeli natomiast sytuacja będzie odwrotna, warto skusić się na stałe oprocentowanie. Jeżeli już na początku trwania depozytu chcesz wiedzieć, jakie będą pewne zyski, to lepiej zdecydować się stałe oprocentowanie Twojej lokaty. Dużym plusem stałego oprocentowania przy lokacie długoterminowej jest fakt, że jeśli zrobimy porównanie lokat, to zakładając ją, z góry wiemy, jak wysokie procenty wpływać będą na nasze konto przez cały okres jej trwania. W przeciwieństwie do innych opcji, lokata taka jest stabilna i niezmienna, niezależnie od tego, co dzieje się na rynku finansowym.

Typ kapitalizacji

Jak wspomnieliśmy wcześniej jest to jeden z głównych czynników wpływających na wysokość naszych odsetek na koncie. Można wyróżnić dwie podstawowe metody kapitalizacji odsetek. Mamy do wyboru procent składany, oraz dopisywanie odsetek na koniec depozytu.  Im częstsza kapitalizacja odsetek, tym lepiej  dla klienta, zatem opcja procentu składanego jest dla nas dużo bardziej korzystna. Dzieje się to głównie dlatego, że kolejno wypracowane odsetki, są liczone od coraz wyższej wartości podstawowej.

Dla kogo przeznaczone są lokaty długoterminowe?

Lokaty są przeznaczone gównie dla osób, które posiadają nadwyżki finansowe i chcą sukcesywnie pomnażać swoją gotówkę. Kolejnym plusem lokat bankowych jest to, że jako jeden z nielicznych produktów na rynku finansowym, zapewnia niemal stu procentowe bezpieczeństwo złożonego depozytu, który do pewnej sumy gwarantowany jest przez BFG, a dodatkowo każda z lokat pozwala osiągać pewny zysk w postaci odsetek. Prostota rozwiązania oraz łatwość w założeniu pozwala na założenie lokaty bankowej nawet laikom. Z pewnością lokaty długoterminowe sprawdzą się w przypadku osób, które nie mają dużej wiedzy z zakresu finansów i nie są specjalistami w tej dziedzinie.

Komentarze