Jakie wymagania stawia się pracownikowi biurowemu?

Jakie wymagania stawia się pracownikowi biurowemu?Prowadzenie biura to w dużej części przedsiębiorstw bardzo odpowiedzialne zadanie. Oczywiście wszystko zależy tu od profilu firmy oraz ilości zadań do wykonania, ale można powiedzieć, że pracownik biurowy pełni w każdej firmie rolę koordynatora wszystkich procesów i przepływu informacji. Są jednak wymagania na tym stanowisku, które są na tyle uniwersalne, że przestaje mieć znaczenie, czy ktoś pracuje w branży budowlanej, usługowej, czy np. w sklepie internetowym. Nie jest to praca łatwa, a już na pewno nie każdy może ją wykonywać.

Podstawą funkcjonowania biura są zadania do wykonania. Czasem jest to kontakt z klientami lub kontrahentami, innym razem nadzór nad poprawnością danych oraz wprowadzanie ich do systemu informatycznego (lub też archiwizowanie). W pracy biurowej nie ma miejsca na artystyczny nieład – tutaj wszystko ma swoje miejsce i podlega mniej lub bardziej restrykcyjnym procedurom.

Przydatny zestaw umiejętności

Zastanawiasz się nad aplikacjom na stanowisko pracownika biurowego, jednak nie wiesz jakie umiejętności mogą okazać się przydatne, a ogłoszenie bazuje na banalnych sformułowaniach? Oto kilka podstawowych przykładów, które mogą rzucić trochę światła na to, co prawdopodobnie może cię czekać na tym stanowisku:
- znajomość jak największej ilości programów komputerowych (podstawą jest edytor tekstu,umiejętność tworzenia prezentacji multimedialnych, Excel, program graficzny oraz oczywiście obsługa maila),
- dobrze przyswojony język obcy (zarówno w mowie jak i w piśmie), najlepiej jeśli to będzie angielski, gdyż jest on najbardziej popularny wśród populacji całego świata i zawsze można liczyć, że uda się dzięki niemu z kimś porozumieć,
- umiejętność organizacji własnej pracy oraz przestrzeni wokół siebie, a także duża motywacja do osiągnięcia sukcesu i wydajnej pracy.

czytaj dalej

reklamaNa pewno będziesz...

To, że będziesz miał/miała na co dzień do czynienia z przeróżnymi danymi jest niemal pewne. Do twoich zadań będzie nie tylko należało gromadzenie ich, ale także porządkowanie według określonego klucza lub w taki sposób, by łatwo można było z nich skorzystać. Mogą to być np. faktury za zlecenia twojej firmy, które może kiedyś chcieć zweryfikować Urząd Skarbowy. Wszystko ułatwia nam technologia, a więc równie pewne jest, że postawione zostanie ci zadanie skonstruowania lub uzupełniania już istniejącej bazy danych. Wszystko zależy oczywiście od firmy, ale pracownik biurowy musi zazwyczaj potrafić robić zestawienia danych oraz wyników swojej pracy, na potrzeby innych osób. Może oczywiście posłużyć się w tym celu komputerem lub innymi sprzętami biurowymi, których umiejętność obsługi również jest tu newralgiczna. Faks, drukarska, skaner, niszczarka czy kserokopiarka to główne narzędzia na tym stanowisku, warto się więc z nimi zaprzyjaźnić.

Podsumowanie

Czasem firma jest na tyle specjalistyczna, że od pracownika biurowego wymaga się także zainteresowania i wiedzy na temat jej typu działalności i produktów przez nią oferowanych. Musisz pamiętać, że wiele osób będzie zlecało ci zadania do wykonania i trzeba będzie pogodzić interesy każdego. Dyplomacja i organizacja muszą stać się więc twoja zbroją i tarczą. Choć komputery są bardzo często wykorzystywane w pracy biurowej, to czasem zdarza się, że zajęcie to jest czysto administracyjne. Porządkowanie akt i ich aktualizacja są równie ważne, jak tworzenie baz danych. Od ciebie zależy jak sprawnie będzie funkcjonować firma i czy wszystkie zlecenia zostaną wykonane terminowo. Pracownik biurowy jest często niedoceniany, ale to właśnie on jest fundamentem całego przedsiębiorstwa (od strony formalnej).

Tekst przygotowany we współpracy z redaktorem portalu-biurowego.pl.

Komentarze