Na czym polega konsolidacja zadłużenia i dlaczego jest opłacalna?

Na czym polega konsolidacja zadłużenia i dlaczego jest opłacalna?

Czasami w życiu zdarza się, że jesteśmy zadłużeniu w wielu miejscach. Spłacamy kredyt za mieszkanie, do tego raty za telefon, meble, telewizor. Każda rata na inną kwotę i w innym terminie, a na życie pozostaje nam miesięcznie niewiele. Jednak rozwiązaniem tego problemu może być kredyt konsolidacyjny.

Czym jest konsolidacja zadłużenia?

Jest to możliwość spłacania jednej raty zamiast kilku dotychczasowych, najczęściej niższej niż suma poprzednich i przez dłuższy okres czasu. Jest to duże ułatwienie i odciążenie dla naszego portfela. Nie należy się też obawiać czy któraś ze spłat nie może być spłacana w ramach konsolidacji, ponieważ grupa mogąca być zastąpiona kredytem konsolidacyjnym jest bardzo szeroka – od wszelakich kredytów do spłat rat w sklepach oraz debetów na rachunkach bieżących.

Czy jednak na pewno jest to dobre rozwiązanie?

Z pewnością ma ono wiele zalet. Zamiast spłacać wiele rat w różnych terminach spłacamy tylko jedną, dzięki czemu nie musimy pamiętać o wielu zobowiązaniach. Poza tym miesięczna rata jest niższa niż suma dotychczasowych zobowiązań finansowych. Poprawia to naszą płynność finansową. Za to termin spłaty może wynosić nawet 35 lat. Istnieje również możliwość uzyskania niższego oprocentowania dla zsumowanych zobowiązań.

Wszystkie formalności związane z kredytem konsolidacyjnym są bardzo podobne, jak w przypadku innych kredytów.

czytaj dalej

reklama

Niezbędne jest przygotowanie zaświadczeń o wysokości naszych zarobków oraz dokumentów związanych z nieruchomością, jeśli będzie ona zabezpieczeniem kredytu (nieruchomość ta nie musi być własnością osoby ubiegającej się o kredyt). Przy zabezpieczeniu hipotecznym kredyt będzie ograniczony wartością danej nieruchomości. W takim wypadku pożyczka może sięgać 70%, a w niektórych bankach nawet 100% wartości nieruchomości. Jednak przy braku zabezpieczenia hipotecznego, bank może odmówić przyznania kredytu konsolidacyjnego, jeśli wartość długów przekracza 50 – 80 tys. zł, a klient nie jest w stanie zaoferować innego zabezpieczenia. Większość banków akceptuje dochody z umowy o pracę, umowy zlecenia, emerytury, renty, kontraktów oraz pochodzące z działalności gospodarczej.

Kredytu konsolidacyjnego nie odróżnia od innych kredytów również to, że należy liczyć się przy nim z prowizją banku lub dodatkowymi ubezpieczeniami. Prowizja ta może sięgać nawet 3% wartości zadłużenia. Warto jednak spróbować podjąć negocjacje z bankiem lub rozejrzeć się za promocyjną ofertą.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, mimo wszystko podejmując decyzję o konsolidacji zadłużenia miesięcznie w naszym portfelu zostaje od 400 zł do 1000 zł więcej niż wcześniej. Może to znacznie poprawić płynność finansową, dlatego jeśli nie możemy poradzić sobie z ilością rat na głowie – taki kredyt będzie dobrym rozwiązaniem.

Praktyczne porady na ten temat znajdziesz również na konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/10/ranking-kredytow-konsolidacyjnych.html.

Komentarze