Wyjście z długów ? zacznij od zaraz!

Wyjście z długów ? zacznij od zaraz!Kredyty, pożyczki gotówkowe - spirala zadłużenia jest niebezpieczna nie tylko dla stabilności twoich domowych finansów, ale i dla twojego zdrowia. Długotrwałe problemy z długami mogą prowadzić do depresji oraz innych problemów na tle psychicznym i nerwowym. Jeśli jednym z twoich postanowień noworocznych jest wyjście z długów, ten tekst jest dla ciebie! Oto kilka porad, które pomogą ci poradzić sobie z problemem.

Niestety, czasem nie wystarczy mocne postanowienie poprawy. Zdarza się, że sytuacja jest na tyle poważna, że wskazana jest pomoc specjalisty bankowego. Jeśli stan zadłużenia wymaga zastosowania radykalnych środków, może on doradzić konsolidację długów, czyli kredyty konsolidacyjne. Jednak zanim wybierzesz najlepszy kredyt konsolidacyjny, warto sprawdzić swoją obecną sytuację finansową.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Aby skutecznie i raz na zawsze pozbyć się długów, należy dokonać solidnej analizy budżetu, a następnie zaplanować realny harmonogram spłaty. Może się okazać, że takie narzędzie, jak kredyty konsolidacyjne, będą najkorzystniejszym rozwiązaniem. To dobry sposób dla tych, którzy mają długi w różnych bankach lub mają zobowiązania różnego rodzaju ? na przykład kredyt hipoteczny, kredyt na samochód i niespłacone pożyczki z karty kredytowej.

czytaj dalej

reklama

Gdy sytuacja wymyka się spod kontroli, często oferuje się dłużnikom kredyty konsolidacyjne. Procedura polega na ?sprzedaży? długów do jednego banku. Od tej pory klient spłaca tylko jedną ratę, zazwyczaj niższą niż dotychczas. Oczywiście, należy się liczyć z tym, że kredyty konsolidacyjne nie są darmowe, zatem kosztem niższej raty, powiększasz swój dług. Takie rozwiązanie przynosi jednak zadłużonemu komfort psychiczny i pozwala zapanować na nowo nad sytuacją.

Zmiana priorytetów i oszczędzanie

Podczas procesu wychodzenia z długów istotna jest silna wola oraz nastawienie na cel. Nawet najlepszy kredyt konsolidacyjny nie poprawi twojej sytuacji finansowej, jeśli nadal będziesz wydawać więcej pieniędzy, niż zarabiasz. Być może podczas pozbywania się zadłużenia będziesz zmuszony zrezygnować z samochodu lub nawet zamienić mieszkanie na mniejsze. Warto jednak mieć w pamięci cel, który wymaga tych poświęceń, czyli wolność finansową.

Wyciągaj wnioski

Postaraj się wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji i już nigdy nie powtórzyć popełnionych błędów. Jeśli decydujesz się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, pamiętaj że nie jest to narzędzie służące do zapewnienia dodatkowych środków w budżecie, a narzędzie które ma umożliwić zapanowanie nad spiralą zadłużenia. 

Pamiętaj, że niższa rata wiąże się z wydłużonym czasem spłaty, więc finalnie będziesz musiał wpłacić więcej pieniędzy do banku. Jeśli jednak sumiennie realizujesz harmonogram spłaty, taki krok pomoże w odzyskaniu kontroli nad wydatkami. Jednocześnie uświadom sobie, jakie działania doprowadziły cię do obecnej sytuacji (na przykład spłacanie kredytu konsumpcyjnego za pomocą pożyczki z karty)  i nie powtarzaj już tych schematów.

Masz kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań? Sprawdź - Szybka pożyczka konsolidacyjna

Komentarze