Własny sklep internetowy ? 4 kroki do jego założenia

Własny sklep internetowy ? 4 kroki do jego założenia

Coraz częściej firmy handlowe oraz drobni przedsiębiorcy przenoszą handel swoimi towarami do sieci. Wpływ na to ma nie tylko obecna sytuacja w kraju, ale przede wszystkim wygoda oraz możliwość pozyskania nowych klientów. Zakupy w sieci polubiło mnóstwo Polaków, co przekłada się na wzrost zysków sprzedawców. Jak jednak założyć własny sklep internetowy, nie mając o tym zielonego pojęcia? Okazuje się, iż nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Najtrudniejsze czasami bywa jedynie podjęcie decyzji, znalezienie odpowiedzi na pozostałe problemy przy pomocy poradników i specjalnych stron www okazuje się być łatwe. Jakie powinny być pierwsze kroki w założeniu sklepu internetowego?

 

  1. Domena i hosting

  2. Oprogramowanie

  3. Produkty sprzedażowe

  4. Jak zapewnić skuteczną sprzedaż?

 

Domena i hosting

 

Domena to nazwa, pod jaką sklep internetowy będzie widoczny w sieci, dlatego warto chwilę się zastanowić przed wyborem.

czytaj dalej

reklama

Czasami domena wydaje się atrakcyjna właścicielowi, jednak to nie jego ma przyciągnąć na zakupy. Zdarza się również sytuacja, w której chcemy zarejestrować bardzo ciekawą i pasującą do profilu sklepu domenę, jednak okazuje się, iż ktoś już wpadł na podobny pomysł i jest ona niedostępna dla innych użytkowników. Pozostaje wówczas albo wprowadzić lekką korektę w nazwie, na przykład zastosowanie myślnika, albo zmianę końcówki domeny. Jeśli już mamy nazwę ? należy znaleźć odpowiedni hosting dla sklepu. Hostingodawca to firma, która zagwarantuje nam miejsce na sklep na własnych serwerach i zapewni odpowiednią szybkość, niezawodność oraz bezpieczeństwo platformy sprzedażowej. To właśnie te cechy są w dużym stopniu gwarantem zysków, jakie przyniesie sprzedaż internetowa.

 

Oprogramowanie

 

Jakie oprogramowanie najlepiej wykorzystać, prowadząc własny interes e-commerce? Stworzenie witryny w kreatorze stron www jest dość trudne, choć oczywiście możliwe, wymaga jednak pewnych umiejętności. Na szczęście w sieci można znaleźć wiele platform e-commerce, oferujących gotowe rozwiązania, jak również mających w ofercie dedykowane szablony, zapewniające oryginalność serwisu. Platformy takie oferują wszystko to, co niezbędne jest do prowadzenia sklepu internetowego ? obsługę płatności, system mailingu, skrzynkę mailową czy możliwe sposoby wysyłki towaru. Bez problemu dopasujemy witrynę sklepu do aktualnych potrzeb, stając się jednym z graczy na rynku e-commerce.

 

Produkty sprzedażowe

 

Kiedy wiemy już, jak założyć sklep internetowy, trzeba go jeszcze zapełnić towarami. Jeśli w ofercie mamy standardowe, dostępne również w innych sklepach produkty, można zwrócić się do producentów o informacje i materiały na ich temat, w przypadku jednak przedmiotów niestandardowych, trzeba będzie wszystkie dane wprowadzić ręcznie. Każdy z opisów powinien być stworzony indywidualnie, a nie przekopiowany z Internetu ? jeśli odpowiednio zredagujemy go pod kątem SEO, może zapewnić to wyższą pozycję w wyszukiwarce, co przełoży się na wzrost sprzedaży.

 

Jak zapewnić skuteczną sprzedaż?

 

Odpowiednie pozycjonowanie strony to jeden ze sposobów na zwiększenie sprzedaży. Co jeszcze można zrobić? Przede wszystkim zadbać o to, by sklep miał jak najlepsze opinie w sieci. Należy być, w miarę możliwości, o krok przed konkurencją ? szybka dostawa, atrakcyjny asortyment, możliwość błyskawicznej rozmowy z klientem oraz wyjaśnienia wątpliwości, zapewnienie bezpieczeństwa transakcji ? wszystko to spowoduje, że klient będzie miał ochotę wrócić, a nawet przyciągnąć ze sobą kolejnych kupujących. Warto również śledzić trendy w dziedzinie handlu przez internet, czytając blog e-commerce i śledząc nowości ze świata biznesu. Sklep internetowy, dzięki podjętym działaniom może być całkiem dochodowym interesem ? wystarczy właściwie o niego zadbać.

 

Komentarze