Co to jest izolacja i do czego służy?

Co to jest izolacja i do czego służy?

Komfortowy i energooszczędny budynek zapewnia swoim mieszkańcom lub pracownikom izolację od gorąca, zimna, hałasu oraz... wysokich rachunków za ogrzewanie i klimatyzację. Dodatkowo pomaga tworzyć zdrowy mikroklimat pomieszczeń.

Izolacja termiczna (cieplna)

Głównym parametrem jest współczynnik przewodzenia ciepła, którą deklaruje producent ?D (lambda z indeksem D). Im jego wartość jest niższa, tym lepiej - materiał jest lepszym izolatorem.

Dla efektywności izolacji ważny jest również opór cieplny. Oznaczany na etykiecie literą RD? określa zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im wyższy opór cieplny, tym przegroda może zostać skuteczniej zaizolowana termicznie.

Izolacja przeciwpożarowa

Izolacyjność przeciwpożarowa, podobnie jak akustyczna, też jest cechą przegrody, nie materiału, więc na etykietach wyrobów izolacyjnych nie ma informacji dotyczących bezpośrednio odporności ogniowej. Natomiast ?przeciwogniową? cechą materiału jest klasa reakcji na ogień, na etykiecie zamieszczana jako ciąg liter i liczb, np. A1; B2- s1,d1 i tp.

Pierwsze litery alfabetu są bardziej korzystne niż kolejne, niższe liczby są bardziej korzystne niż wyższe. Czyli A1 jest lepsze niż A2, A1 jest lepsze niż B1, A2 jest lepsze niż B1 itd. Warto wiedzieć, że wełna szklana i skalna mają klasy A (są niepalne), z kolei styropian, pianka PUR i płyty PIR są palne.

czytaj dalej

reklama

Izolacja akustyczna

Izolacyjność akustyczna jest cechą przegrody, nie materiału, więc na etykietach wyrobów izolacyjnych nie ma informacji dotyczących bezpośrednio izolacyjności akustycznej, która jest wyrażana w decybelach [dB].

Cechą samego wyrobu jest współczynnik pochłaniania, na etykiecie zamieszczany jako ?Awxx? np. AW1,0 lub AW0,9. Im większa liczba, tym lepszy efekt. Wartość 1,0, którą posiada ISOVER Aku-Płyta już przy grubości 75 mm to maksymalna osiągalna wartość.

Pamiętaj o odpowiedniej wentylacji

Zastosowanie paroizolacji zabezpiecza przegrodę przed przedostawaniem się do niej wilgoci i powstawaniem pleśni oraz grzyba.

ISOVER poleca w tym celu wykorzystanie membrany o zmiennym oporze dyfuzyjnym (zimą wysokim, latem niskim), dzięki czemu uzyskamy blokadę przepływu wilgoci do warstw przegrody w okresie zimowym oraz możliwość jej odeschnięcia w okresie letnim. Efekt ten zapewniają produkty z serii ISOVER VARIO XtraSafe.

Komentarze