Gry liczbowe online, czyli jak bezpiecznie grać przez internet?

Gry liczbowe online, czyli jak bezpiecznie grać przez internet?

Od pewnego czasu fani loterii i gier liczbowych w Polsce mają możliwość typowania numerów największych międzynarodowych loterii, takich jak EuroMillions, EuroJackpot, MegaMillions czy PowerBall. Dzięki możliwości gry w lotto przez internet, każdy może spróbować swojego szczęścia, bez wychodzenia z domu. Niestety wraz ze wzrostem zainteresowania grami liczbowymi dostępnymi online, przybywa oszustów, którzy usiłują wzbogacić się kosztem nieuważnych graczy. Co zrobić, żeby się przed nimi ustrzec? Poniżej przedstawiamy 12 zasad, które zapewnią Ci bezpieczeństwo w sieci. Lista ta może wydawać się długa, jednak jak mówi znane przysłowie „ostrożności nigdy nie jest za wiele”. W końcu tu chodzi o Twoje pieniądze i możliwe wielkie wygrane! 

1. Korzystaj tylko ze stron zabezpieczonych SSL. 

Przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji, należy upewnić się, iż strona z której korzystasz jest zabezpieczona protokołem SSL. Jeśli jest ono aktywne, to na pasku adresu znajdziesz ikonę zamkniętej kłódki. Ponadto adres takiej strony będzie zaczynał się od „https” zamiast „http”, a tło adresu w większości przeglądarek zmieni się na zielone.

2. Sprawdź dane kontaktowe firmy. 

Zanim utworzysz konto gracza sprawdź, czy firma faktycznie istnieje. Aby się o tym przekonać, wystarczy zweryfikować dane kontaktowe i adres firmy, oferującej grę przez internet.

czytaj dalej

reklama

3. Sprawdź reputację firmy. 

Poświęć chwilę na sprawdzenie opinii innych użytkowników o wybranej przez Ciebie stronie. Najlepiej szukać ich na różnych forach, na których gracze przedstawiają swoje doświadczenia.

4. Sprawdź symbole zaufania. 

Następnie, upewnij się, że wybrana strona posiada certyfikaty, przedstawione w formie ikon – zwanych „symbolami zaufania. W zależności od certyfikatu, gwarantują one wiarygodność firmy, bezpieczeństwo lub wysoką jakość oferowanych usług.

5. Zapoznaj się z polityką prywatności danej strony. 

Renomowane firmy oferujące usługi przez internet, zawsze otwarcie mówią o tym, w jaki sposób zbierają i przechowują Twoje dane osobowe. Upewnij się czy ważne informacje nie są przekazywane osobom trzecim, aby zabezpieczyć się przed spamem.

6. Sprawdź czy nie ma ukrytych opłat. 

Zwracaj uwagę na dodatkowe informacje i komunikaty, a w szczególności te, które są napisane małym druczkiem. Ponadto, przed zatwierdzeniem transakcji upewnij się, że znasz końcową kwotę, która zostanie pobrana z Twojego konta bankowego. W ten sposób, możesz się ustrzec przed ukrytymi opłatami.

7. Sprawdź czy firma jest ubezpieczona. 

Niestety wielu oszustów oferuje możliwość gry w lotto online. W przeszłości zdarzały się sytuację, gdy po wygraniu głównej nagrody przez jednego z graczy, firmy te ogłaszały bankructwo lub znikały z internetu. Upewnić się więc czy dana firma jest ubezpieczona przez znane na świecie instytucje.

8. Upewnij się, że Twoje dane są wpisane prawidłowo. 

Podczas logowania na nowej stronie, upewnij się, że Twoje dane są wpisane prawidłowo i zapamiętaj hasło do nowego profilu gracza, co oszczędzi Ci wielu kłopotów.

9. Zrób kopię potwierdzenia transakcji. 

Skopiuj potwierdzenie dokonanej transakcji (informacje o dacie, godzinie i np. numerze transakcji). Jeśli nie możesz go wydrukować, dobrze jest zrobić tzw. zrzut ekranu, który może stanowić dowód udziału w grze. Warto też zachować korespondencję mailową, którą otrzymuje się po dokonaniu zakupu, na danej stronie internetowej.

10. Nie udostępniaj swoich danych osobom postronnym. 

Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobom postronnym. Ważne jest też by nie odpowiadać na maile, w których ktoś prosi Cię o dane konta bankowego, gdyż żaden bank nie wyśle takiej prośby drogą internetową.

11. Korzystaj z zabezpieczonych kart kredytowych. 

Podczas dokonywania transakcji przez internet, lepiej jest korzystać z kart kredytowych niż z płatniczych, gdyż karty te posiadają lepsze zabezpieczenia przed oszustami. Warto jest też posiadać kartę z dodatkowymi zabezpieczeniami, które coraz częściej są oferowane przez banki w Polsce.

12. Graj online tylko na swoim komputerze. 

Jeśli często grasz przez internet, lepiej jest korzystać tylko ze swojego komputera. Dodatkowo, zaraz po dokonaniu zakupu należy pamiętać o tym, by bezpiecznie się wylogować. W ten sposób zabezpieczysz się przed oszustami, którzy bez Twojej wiedzy będą usiłowali skorzystać z Twojego konta.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule pt. “Jak bezpiecznie grać w lotto przez internet?” opublikowanym w magazynie Lottoland.

Komentarze