Czemu warto inwestować w szkolenia?

Czemu warto inwestować w szkolenia?Szkolenie należy traktować jak inwestycję, która zaprocentuje w przyszłości. Poniżej kilka słów o tym, dlaczego warto się szkolić i jak robić to z głową.

Potrzeba samodoskonalenia jest wpisana w charakter wielu ludzi. Jednym ze sposobów na pogłębianie wiedzy jest właśnie uczestniczenie w kursach i szkoleniach. Najlepiej robić to tak, by zdobyte certyfikaty były mocną kartą przetargową podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy upominania się o podwyżkę.

Najbardziej oczywistym powodem, dla którego warto się szkolić jest trudna sytuacja na rynku pracy w Polsce. Ogromna konkurencja sprawia, że liczba bezrobotnych znacznie przewyższa ilość wolnych i dobrych etatów. Pod tym pojęciem można rozumieć nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale i pozytywną atmosferę w firmie, finansowanie szkoleń, organizowanie wyjazdów integracyjnych czy inne bonusy, np. w postaci służbowego samochodu czy telefonu. Każdy marzy o takim etacie, są one jednak w zasięgu tylko wykwalifikowanych osób. Warto więc do nich dołączyć, a najlepszym sposobem na to wydaje się doskonalenie swoich umiejętności. By dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną do prestiżowej firmy, gdzie na jedno stanowisko przypada średnio kilkadziesiąt osób, trzeba posiadać imponujące CV, które zaciekawi ludzi odpowiedzialnych za zatrudnianie nowych pracowników. Ukończone studia wyższe i znajomość języka obcego nie robią większego wrażenia na rekruterach, gdyż to minimum.

czytaj dalej

reklama

Warto wyróżnić się na tle innych kandydatów umiejętnościami praktycznymi, działalnością pozaakademicką, odbytą praktyką zawodową oraz przede wszystkim wiedzą zdobytą na szkoleniach.

Inwestycja w szkolenie musi być przemyślana, czyli certyfikat, dyplom ukończenia kursu powinien być związany z branżą, w której chcemy pracować. Dla bezrobotnego szukającego pracy w dziale handlowym, uprawnienia na wózek widłowy albo zaliczony kurs spawania nie będą przydatne z punktu widzenia szefa działu marketingu. Co innego kurs typu „Techniki przejmowania klientów konkurencji”, „Obsługa trudnego klienta”, „Skuteczna rozmowa telefoniczna” czy „Budowanie efektywnych relacji handlowych ze strategicznym klientem firmy”. Takie szkolenia powinny zwrócić uwagę rekrutera. Jeśli chodzi o szkolenia budowlane, to warto pamiętać, że posiadanie specjalistycznych uprawnień pozwala szybko znaleźć atrakcyjną pod względem wynagrodzenia pracę. Jako przykład można podać tu np. „Kurs spawania MAG, MIG, TIG, oraz spawanie elektrodami otulonymi MMA”, „Operator narzędzi udarowych ręcznych„ czy „Kurs Monter Rusztowań”. Polecamy serwis www.szkolenia24h.pl, gdzie znajdują się oferty szkoleń z całej Polski. 

Oprócz szkoleń związanych z konkretną wiedzą lub specjalizacją (tzw. szkoleń „twardych”) warto pomyśleć też o bardziej uniwersalnych szkoleniach „miękkich”. Rozwijają one kompetencje i umiejętności społeczne związane z indywidualnym funkcjonowaniem jednostki. W tym przypadku należy ocenić, jakie obszary wymagają poprawy – np. brak asertywności, kłopoty z nawiązywaniem kontaktu i budowaniem relacji biznesowych. Korzyści z takiego szkolenia można pokazać na przykładzie sprzedawcy –jeśli nie nauczy się on właściwego podejścia do klienta to nawet najlepszy kurs handlowy nie zapewni mu wysokich wyników sprzedaży.

Odpowiedź na pytanie czemu warto się szkolić jest więc prosta – w ten sposób podnosimy kwalifikacje, umacniamy pozycję na rynku pracy lub zyskujemy większe możliwości dotyczące kariery zawodowej. Za tym wszystkim idzie oczywiście większa pensja, co jest najlepszą nagrodą za włożony wcześniej trud w szkolenie.

Komentarze