Szukasz pracy jako księgowa? Zobacz jakie pytania mogą pojawić się na rozmowie o pracę w księgowości

Szukasz pracy jako księgowa? Zobacz jakie pytania mogą pojawić się na rozmowie o pracę w księgowościNa rynku pracy ofert dla księgowych nie brakuje ? poszukiwani są kompetentni, doświadczeni pracownicy, co do których wymagania są jednak wysokie. Trzeba być również przygotowanym na to, jakie pytania mogą pojawić się na rozmowie o pracę w księgowości.

Gdzie szukać pracy w księgowości?

Na początku warto zastanowić się nad tym, gdzie szukać ofert. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie serwisów z ogłoszeniami o pracę w księgowości, takich jak praca.money.pl/oferty/ksiegowy-ksiegowa/. Warto wiedzieć, że tam najczęściej swoje oferty zamieszczają duże firmy i korporacje, choć nie tylko.

 
Drugim ze sposobów jest skorzystanie z lokalnych serwisów, zarówno ogłoszeniowych, jak i ogólnotematycznych, gdzie pojawiają się oferty od pracodawców. Trzeba jednak wspomnieć, że poprzednie rozwiązanie również pozwala na zawężenie wyników do województwa/miasta.

 
Można także zarejestrować się w Urzędzie Pracy i czekać na zaproszenie na rozmowę, przy czym to nie wyklucza skorzystania z poprzednich możliwości. Natomiast obecnie rzadko już szuka się pracy w księgowości w gazecie.

 
Jakie wymagania na stanowisku księgowego?

Aby aplikować o pracę na stanowisko księgowego należy wiedzieć, jakie wymagania najczęściej stawiają pracodawcy.

czytaj dalej

reklama

Warunkiem niezbędnym do uwzględnienia Twojej kandydatury jest posiadanie wyższego wykształcenia w zakresie księgowości/finansów lub kilkuletniego doświadczenia w tym zawodzie.

 
Konieczna jest znajomość języka angielskiego oraz pakietów biurowych (a w szczególności arkuszy kalkulacyjnych). Od przyszłego księgowego oczekuje się, że będzie dobrze znać Ustawę o Rachunkowości oraz przepisy podatkowe (m.in. VAT oraz CIT). W ogłoszeniach o pracę często podkreślane są takie cechy jak sumienność, rzetelność, systematyczność i umiejętność dobrej organizacji czasu.

 

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej do księgowości?

Większość rozmów kwalifikacyjnych do księgowości opiera się na trzech etapach (mogą być one przeprowadzone podczas jednego spotkania): ogólne pytania do kandydata, pytania weryfikujące znajomość przepisów oraz testy sprawdzające umiejętności niezbędne na tym stanowisku.

 
Jeśli rekrutujesz do dużej firmy, nie spodziewaj się pytań o to, dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku. Bardziej istotna będzie znajomość tego, czym przedsiębiorstwo się zajmuje, jaka jest jego historia, oferta. Bardzo często pojawiają się prośby o zrelacjonowanie Twoich sposobów na rozwiązywanie trudnych, kryzysowych sytuacji. Może również zostać przedstawiony problem, a Twoim zadaniem będzie wymyślenie, jak z niego wybrnąć z kryzysowej sytuacji? dzięki temu sprawdzona jest również Twoja reakcja na stres.

 
Następnie mogą zostać zadane pytania o aktualne przepisy podatkowe. Bardzo ważne jest, abyś na bieżąco śledził zmiany w tym obszarze, ponieważ przestarzała wiedza może Cię szybko zdyskwalifikować jako potencjalnego pracownika.

 
Często na rozmowach o pracę w księgowości sprawdzane są również umiejętności praktyczne. Najczęściej dotyczy to posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym. Jeśli jednak w swoim CV podałeś informację o korzystaniu z konkretnych programów/aplikacji księgowych, które są stosowane w firmie do której aplikujesz, rekrutujący na pewno będzie chciał to zweryfikować.

 

Tak naprawdę kluczem do sukcesu jest rzetelnie przygotowane CV, w którym należy podać wyłącznie prawdziwe informacje. Pamiętaj, że na rozmowie o pracę wszystko to, co napisałeś, może zostać sprawdzone.

Komentarze