Na co zwracać uwagę przy wyborze kasy fiskalnej dla lekarza?

Na co zwracać uwagę przy wyborze kasy fiskalnej dla lekarza?Branża medyczna od początku 2017 roku jest zobligowana do ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Jest to konieczne wyłącznie w przypadku, gdy usługi realizowane są przez lekarza również na rzecz klientów indywidualnych (konsumentów). Co to oznacza? Przede wszystkim mnóstwo formalności. Kasy fiskalne dla lekarzy należy uruchomić jeszcze przed uzyskaniem pierwszych dochodów z działalności medycznej, jak i dbać o ich serwisowanie zgodnie z częstotliwością wymaganą prawnie (maksymalnie co dwa lata).

Kasy fiskalne dla lekarzy ? online czy tradycyjna?

Zacznijmy od tego, że kasy fiskalne dla lekarzy są wymogiem. Rezygnacja z ich instalacji, nawet mimo spełnienia pewnych przesłanek uprawniających do skorzystania ze zwolnienia w innych branżach, jest niemożliwa. Wynika to wprost z przepisów, w których lekarze, niezależnie od ich specjalizacji, muszą wystawiać paragony na rzecz klientów indywidualnych. Do 1 stycznia 2017 roku lekarz mógł zrezygnować z urządzenia fiskalnego, spełniając kryterium dotyczące między innymi wartości obrotu w roku ubiegłym (do 20 000 zł). Teraz jednak nie jest to możliwe ? kasa dla lekarza stanowi obowiązek.

To jednak dalej nie wszystko. Ustawa o podatku VAT z 1 maja 2019 roku wskazuje jasno i wyraźnie, że lekarze muszą wymienić tradycyjną kasę fiskalną na wariant online maksymalnie do 1 lipca 2021 roku.

czytaj dalej

reklama

To żaden problem dla osób rozpoczynających działalność dopiero teraz, kiedy kasy online są jedynymi urządzeniami fiskalnymi znajdującymi się w sprzedaży. Duży kłopot, związany głównie z kwestią finansową, mieli podatnicy zmuszeni do wymiany sprawnej, lecz tradycyjnej kasy, na nową ? online. 

Współczesne kasy fiskalne typu online muszą podczas pracy zachować stałe i stabilne połączenie z CRK ? Centralnym Repozytorium Kas. W Repozytorium gromadzone są dane, takie jak: raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, a także informacje o przeglądach okresowych. Oznacza to tyle, że każda czynność ewidencjonowana na kasie fiskalnej od razu trafia na serwery rządowe, zarządzane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Tak więcej reasumując ? najważniejsze podczas wyboru urządzenia fiskalnego jest to, aby kasa dla lekarza była modelem online. W tym momencie jest to sytuacja nie do uniknięcia, bowiem w sprzedaży nie ma innych urządzeń fiskalnych niż te typu online. Warto sprawdzić ofertę kas fiskalnych dla lekarzy w sprawdzonym sklepie: https://mico.pl/sklep/branza/lekarz/

Kasa online dla lekarzy ? czy da się obniżyć koszt jej zakupu?

Na szczęście tak ? kasy fiskalne dla lekarzy oraz dla innych grup podatników są dość kosztowne. Nowoczesne urządzenia o ponadprzeciętnych możliwościach mogą kosztować nawet 2000,00 zł netto. Finalną cenę kasy fiskalnej dla lekarza da się na szczęście obniżyć i to nawet o 700,00 zł! To tak zwana ulga na zakup fiskalnej, która wynosi nie więcej niż 90% wartości zakupionego urządzenia Jest to ulga bezzwrotna, lecz wyłącznie w przypadku, gdy będziesz ją użytkować przez kolejne 3 lata, zadbasz o prawidłowe i stabilne połączenie z CRK oraz przeprowadzisz przegląd techniczny zgodnie z obowiązkiem.

Kasy fiskalne dla lekarzy ? jakie wybrać połączenie z CRK?

Kasa fiskalna w chwili ewidencjonowania sprzedaży musi być połączona z CRK ? Centralnym Repozytorium Kas ? aby mogła na bieżąco wysyłać na serwery państwowe wszystkie czynności mające znaczenie w kwestii np. obliczenia podatku należnego. Nabywcy mają do wyboru:

  • Połączenie Wi-Fi ? bardzo popularny protokół, dzięki któremu jesteś w stanie pracować mobilnie, lecz w ograniczonym stopniu, bowiem wyłącznie w obrębie zasięgu wybranej sieci Wi-Fi. Zaletą jest powszechność tego rozwiązania, gdyż większość modemów domowych i firmowych ma funkcję Wi-Fi. Wadą jest natomiast ryzyko wielokrotnego zerwania połączenia  i trudność zachowania stabilnego połączenia z CRK. Komunikacja WiFi może wymagać od Ciebie wielokrotnego wpisywania hasła, co nie jest zbyt wygodne w praktyce.
  • Połączenie kablem sieciowym (Ethernet) ? od powyższego rozwiązania przewód Ethernet różni się niezawodnością ? kabel nie jest podatny na żadne interferencje i zachowuje pewne i stabilne połączenie z internetem.  Wadą tego rozwiązanie jest mała elastyczność (kasa jest uzależniona od konkretnego miejsca, w którym stoi router) oraz dodatkowe okablowanie.
  • GPRS/GSM ? kolejne rozwiązanie, które w stosunku do powyższych oferuje pełną mobilność i niezależność, gdyż nie ograniczają Cię przewody ani zasięg lokalnej sieci Wi-Fi. W takim wariancie kasa dla lekarza jest wyposażona w doładowaną np. na 24 miesiące kartę SIM, która zapewnia świetne połączenie z internetem wszędzie tam, gdzie jest odpowiednio dobry zasięg GSM. Czyli obecnie w praktycznie całym kraju. To zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie także ze względu na stabilność ? awarie infrastruktury telefonii komórkowej należą do rzadkości.

Kasa dla lekarza ? przegląd najpopularniejszych propozycji

Przeglądając kasy fiskalne dla lekarzy, z całą pewnością zwrócisz uwagę na ich ogromną liczbę ? w sklepach dostępnych jest wiele zupełnie różnorodnych urządzeń. Jedne cechują się ciekawą stylistyką, inne ogromną bazą towarową, a kolejne ? akumulatorem o tak dużej pojemności, że bez większego problemu wystarczy do wydruku nawet kilku tysięcy paragonów. Polecane kasy online dla lekarzy to:

  • Novitus One Online ? popularna, lubiana kasa dla lekarza, cechująca się nowoczesną stylistyką, możliwością samodzielnej modyfikacji wyglądu okna sprzedażowego oraz obsługą na dotykowym ekranie. Wśród ciekawych funkcji warto wyróżnić przede wszystkim aplikacje systemu Android - zegar, kalkulator, kontakty, galerię czy kalendarz.
  • Elzab K10 Online ? urządzenie wyposażone w dotykowy ekran oraz klawiaturę kontekstową jest niezwykle proste w obsłudze, współpracuje z terminalem kart płatniczych, a także cechuje się wysoką trwałością mechaniczną. Dzięki temu stanowi dobry wybór dla większości przedsiębiorców, w tym także lekarzy.
  • Datecs WP-500 Online ? kasa dla lekarza nie musi być duża i niekomfortowo masywna ? marka Datecs udowadnia, że może być wprost odwrotnie. WP-500 to zaawansowana konstrukcja z dwoma kolorowymi wyświetlaczami, wygodny mechanizm drukujący, jak i czytelne oznaczenia na wszystkich klawiszach. W tej prostocie tkwi siła!

Komentarze