Skąd wziąć pieniądze na rozwój biznesu w 2023 roku? 3 skuteczne źródła finansowania

Skąd wziąć pieniądze na rozwój biznesu w 2023 roku? 3 skuteczne źródła finansowania

Prowadzenie własnej firmy w 2023 roku to nie lada wyzwania. Liczne regulacje prawne, podatki i zmieniający się rynek to spore utrudnienia dla przedsiębiorców. Trudne czasy są jednocześnie dobrym momentem na inwestycje, szukanie innowacji i kreatywność. Wszystko to wymaga jednak nakładów finansowych. Skąd je pozyskać? Sprawdź.

 

3 sposoby na sfinansowanie rozwoju firmy

 

Rozwój firmy może odbywać się na wielu różnych płaszczyznach, a także dotyczyć różnych dziedzin. Zawsze wymaga jednak nakładów finansowych. Jeśli nimi nie dysponujesz, nie oznacza to, że musisz zatrzymywać się w miejscu.

 

Masz pomysł na to, jak rozwinąć firmę i potrzebujesz tylko pieniędzy? Sprawdź 3 popularne źródła finansowania, które pomogą Ci podnieść bieżące dochody. Dzięki temu poprawisz sytuację firmy i ugruntujesz swoją pozycję na rynku.

 

W myśl powiedzenia money makes money (z ang. pieniądze robią pieniądze) inwestycje po prostu się opłacają. Nie obawiaj się ich.

 

 1. Kredyt gotówkowy

 

Kredyt gotówkowy to forma pożyczki wypłacana przez bank na dowolny cel. Do najważniejszych zalet tego sposobu finansowania należą:

 • stosunkowo niewielka ilość formalności ? zobowiązanie możesz zaciągnąć w kilka minut i jeszcze tego samego dnia mieć pieniądze na koncie;
 • możliwość przeznaczenie środków z kredytu na dowolny cel ? bank nie kontroluje tego, co i kiedy robisz z pieniędzmi;
 • brak wkładu własnego ? nie musisz dysponować własnymi środkami, aby uzyskać pożyczkę;
 • dostępna duża ilość ofert kredytów ? możesz wybrać tę najlepszą dla siebie, dopasowaną do indywidualnych potrzeb;
 • możliwość uzyskania nawet kilkuset tysięcy złotych ? maksymalna kwota, jaką możesz uzyskać od banku, to 255 550 zł;
 • brak wymaganego zabezpieczenia ? kredyt gotówkowy (w przeciwieństwie do np.

  czytaj dalej

  reklama

  hipotecznego) nie wymaga zabezpieczenia.

 

Ze środków możesz sfinansować badania, zakup sprzętu do firmy, szkolenia czy każdą inną inwestycję.

 

Jak wybrać dobry kredyt?

 

Aby kredyt faktycznie przyczynił się do rozwoju firmy, należy wybrać ofertę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb. W tym celu należy porównać ze sobą kilka opcji. Tanie kredyty gotówkowe na finanse.rankomat.pl są ze sobą zestawione w przejrzysty sposób. To ułatwi Ci podjęcie najlepszej decyzji i dobranie oferty do swoich potrzeb.

 

Analizując poszczególne propozycje banków, zwróć uwagę m.in. na:

 • prowizję ? jest to wynagrodzenie, które bank pobiera za udzielenie kredytu. Może wynosić 0%, a w niektórych przypadkach oscylować nawet w okolicach 10%;
 • wysokość oprocentowania ? wpływa ono bezpośrednio na koszt kredytu;
 • rodzaj oprocentowania ? wyróżnia się oprocentowanie stałe i zmienne. Stałe nie zmienia się przez określony czas, a to drugie wręcz przeciwnie;
 • liczbę rat ? im więcej rat, tym są one niższe. Dłuższy okres kredytowania podnosi jednak całkowity koszt kredytu;
 • RRSO ? Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania określa rzeczywisty koszt kredytu w skali roku, w ujęciu procentowym.

 

Dopasuj wysokość kredytu, rat, a także pozostałe warunki umowy kredytowej do swoich potrzeb. To ułatwi Ci późniejszą spłatę.

 

 1. Kredyt inwestycyjny

 

Kredyt inwestycyjny jest kredytem celowym. Oznacza to, że bank wypłaca środki, które mają być przeznaczone na konkretny cel. Dotyczy on rozwoju przedsiębiorstwa, modernizacji bądź powiększenia majątku. W związku z tym musisz dysponować środkami w określony sposób.

 

Podczas starania się o zaciągnięcie zobowiązania bank przeanalizuje opłacalność inwestycji i ocena w tym zakresie będzie miała kluczowe znaczenie dla udzielenia bądź nieudzielenia kredytu. Z reguły banki wymagają udziału własnego przedsiębiorstwa w inwestycji. Porównanie ofert tego rodzaju kredytów znajdziesz na finanse.rankomat.pl.

 

 1. Dotacje ze środków unijnych

 

Małe, średnie i duże przedsiębiorstwa z całej Polski mogą uzyskać dotacje ze środków unijnych. Zgodnie z założeniami projektu należy przeznaczyć uzyskane pieniądze m.in. na:

 • wprowadzenie nowych produktów oraz usług do aktualnej oferty;
 • zakup maszyn i programów związanych z automatyzacją i mechanizację przedsiębiorstwa;
 • rozwiązania służące zmniejszeniu kosztów produkcji;
 • wdrożenie działań mających na celu ochronę środowiska przed szkodliwym oddziaływaniem firmy;
 • prowadzenie badań nad innowacjami w biznesie.

 

Aby uzyskać dotacje, należy spełnić restrykcyjne normy związane z całą procedurą i zakwalifikować się do programu.

 

Jaką formę finansowania wybrać dla siebie? Zależy to od indywidualnej sytuacji, a także ograniczeń wynikających np. z tego, na co chcesz przeznaczyć środki i kiedy chcesz je uzyskać. Przykładowo pieniądze pochodzące z kredytu gotówkowego możesz mieć na koncie już w ciągu kilku godzin. Z kolei na środki z dotacji niekiedy czeka się przez wiele miesięcy. Konkretną formę dobierz więc do swoich potrzeb, aby móc rozwijać firmę zgodnie z własnymi planami.

 

Rozwój w biznesie jest potrzebny, ponieważ zmiany na rynku i technologiczne sprawiają, że brak rozwoju jest równoznaczny z cofaniem się. Jeśli chcesz tego uniknąć, dbaj o innowacje i inwestuj w swoje przedsiębiorstwo. Postępuj przy tym rozsądnie, aby podjęte decyzje przełożyły się na poprawę ogólnej sytuacji firmy.

 

 

Komentarze